MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE
MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

Thursday, August 15, 2013

SHKUMBIN AHMETXHEKAJ, F.SELIHU, RTK-ja, RATDIOTELEVIZION I KOSOVES, ahmet qeriqi, radio kosova e lire, radio kosova, ramush haradinaj, hashim thaqi, bota sot, qeveria e kosoves, berat miftari,Naim Mushkolaj, Berat Buzhala,delevr goxhaj,rtsh, radiotirana, radiotelevizioni shqiptar, milaim zeka,darania net, uke buqpapaj, behram hoti, gani xhafolli, kalosh celiku,gazeta tema, lulzim basha,ibrahim makolli,mentor shala,jusuf gervalla,donika gervalla,rexhep qosja, gezim marku,enver halilaj, nikole loka,basri Çapriqi, sali bashota, anton gojÇaj,ndu ukaj,rashit ramabaja, alban votka, isa mustafa, albin kurti,hajredin kovaÇi,asllan bisha, mojkom zeqo, ruzhdi ushaku, luan topÇiu, engjell koliqi,ilaz bobaj, kim mehmeti, remzi limani edi shukriu sylhej havolli,robert elsie,

PER TE VERTETEN E SHQIPTAREV TE KOSOVES QE LANE GJURMA
REAGIM
BY:BAHTIR HAMZA,author,artist.
Thursday, August-15-2013 .03:18:23.PM
 
THEMA : NUK  KA  DY  TE  VERTETA  RRETH  NJE  TE  VERTETE
 
RTK-ja ne KOSOVES DUHET TE ISHERBEN TE VERTETES KOHORE HISTRIKE TE SHQIPTARVE QE KAN LANGJURMA. E,E JO, TE BEHET  MEDIUM PUBLIK  INDIVIDUAL,POLITIK…
 
KETE TE GJITHE SHQIPTARET DUHET TE DIJEN EDHE NE ERRESIRE EDHE NE DRITE.
 
STUDIJA E TELEVIZINIT TE SHQIPTARVE TE KOSOVES “RTK”Ne PRISHTINE,” KOSOVO * ” ne lajmet qendrore SHQIP  te Datese 14.08.2013. me Foles Festim Kabashi,prezetohen  lajme te RREME me rrena te gazetrave individual siqe jane:Shkombin AHMETXHEKAJ,dhe F.SALIHU,Informacion qe   Çuditerisht  jane per te qeshur  me keta gazetar te RTK-es,njerezi  qe japin njoftim e informacion te rreme per popullin dhe boten  shqiptare per ngjarjet qe kan ndodhe ne shekulli XX  mbrenda ditese,mbrenda nates,  mbrenda mujit, mbrenda as vitit dhe  mbrenda shekullit me shqiptaret qe kane jetu ne Mergim ne Gjermoni 1969-1989.e ne Kosove.
 
Ndelim te njoftimi I pare.i RTK-ese,
1)Per Hasan Prishtinen, njoftim e bere  Milaim  Zeken,(ishte vepritar- puntero I UDBES serboskllave I Yugosllavise dikur me Banim  ne Suedi,e sot ne Kosove)  qe tani ne karieren  e vet me shkolle te mesme “Teknik i VETERINARISE” dhe sot   si “gazetar”I RTK-es,  na  ikurajon per Hasan Prishtinen,I cili kishte  dashiren per Kosoven dhe Shqiperine, qe u vra trathtisht nga Ahmet Zohu ne qytetin Eselanikos te Greqise…
 ***                                        ******************                                       *****
Njoftimi I dyte  I RTK-es.
2) Ne kete  Date 14.08.2013,ne keto lajme qendrore u ndigjua  Çuditrishte  MARREZIA   edhe me te madhe nga dy gazetar ne keto   lajme qendroer.
Lajme  te paraqitura qe jane :RRENA  nga dy gazetar.Shkembin Ahmetxhekaj dhe F.Salihu,gazetar ne RTK, qe me pregaditjen e tyre informim,E,e Informimi  I tyre nuk eshte correct,qe  kane  PERBERJE  indikim qe me zeri e tyre dhe te Infromitmit ,informim I ketyre dy gazetarve eshte  infromim i RREM,RRENA te qellimta, gje qe  kane qellimin  degradues te  opinjonit per Opinjonin…
 
Edhe keta dy gazetar po si ata gazetaret te tjere para do kohe ne RTK qe paraqiten  ne PRAKTIKEN e PRINDERVE  te tyre KOMUNISTE, RRENA, E REENA .Keta sot  na informojn per nje ndihme  humanitare  qe mergimtare shqiptare nga Gjermonia I kane bere  nje veteranit  te luftes  se UCK-es, ne fashtin Sibovc te  Obiliq  qe keta  mergimtar shqiptar nga Gjermoni,  te gjorit veteran te UCK-es,  iu paska ndrutua nje shtepi.!
 
POR CILA ESHTE MARRAZIA E KTYRE DY GAZETARVE  NE KETE INFROMI POBLIK!...
 
Eshte kjo qe  mbrenda informit te vertete ,keta dy gazatre Shkumbin Ahmetxhekaj, dhe F. Salihu,kane pregadit edhe RRENET e tyre INDIVIDUALE  per  UDASHET shqiptaroserboshqipatre te Decanit Jusuf Gervallen,e Bradhosh Gervallen dhe ne ket prakitk  te RRENAVE qe e kan Trashigimi ne GEN , ne kete  lajm keta dy gazetar, ne cileisn e gazetarve   paraqsein MARREZITE E TYRE ,  rrenat  e tyrpit te  Prinderve  te tyre,paraqesin  Edukimit te tyre FALLSO shkollor,  dhe aqe me keqe paraqesin   trillime para Opinjonit  public dhe ne anen tjetere keta  gazetar.Sh.Ahmetxhekaj, dhe F.Salihu, deshmojn detyrimi e atyre qe keta i kane detyruar te pregaditsin inaformcione te verteta por mbreda te infromacionit te vertete  jane RRENATE  E TYRE IDIVIDUALE  te qellimta qe me  kesi RRENA per UDBAshte qe te kethen ne krahun e Nacionlistve dhe ta Atdhetarve shqiptar.
 
Shkembin Ahmetxhekaj e F. salihu,duke FOLE RRENA ne Inicijative  e tyre si karrier  ne gazetari ne keto lajme te RTK-es, per  nje Shoqaten   te mergimtarve ne Gjermoni qe fare nuk ka ekzistua ne shekulli XX,por sh.Ahmetxhkaj, ky gazatar I cili nder  te tjare tha CITOJ :” Shoqata  “ Isa Boletin ”……………..  dhe vazhdon lejmin duke thote : ”  Clubi “Isa Boletin” ishte Clubi I pare qe ishte  fromue  ne  viti 1982 dhe ishte nder klubet e pare  qe eshte formua ne Gjermoni  si pas ushezimeve dhe strategjise qe ne ate kohe e kerkoni  veprimtaret  e shquar  tash  deshmor Jusuf Gervalla Kadri zeak e Bardhoshe Gervalla  dhe shoket e tyre perkrahes.KJO ESHET RRENA E TYRE DY GAZATARVE.
 
Keto infromacion Fallso keto shepkullime godasin Menagjemtin e RTK, derjtoirn e RTK,Metor Shalen,I cili duhe te jepe menjiher droheqej per lajme te rreme qe renditen nga stafi I tije prej  gazetarve FALLSO ….
RTK-ja, dhe GAEZTARET Sh.AHMETXHEKAJ, E F.SALIHU…
Rrenate ketyre dy gazetarev Gadasin nderin e njerezve te nderhem te popuillit shqiptar.
 
Keta dy gazetar Duhe te dalloje Cka quajme: Shoqate, e  cka quajm:``  Cklub```….
.
PER HIRE TE SE VERTETESE TE I NJOHIM GJURMET QE KANE LANE SHQIPTARET 1969-1989
 
Ne Gjermoni qe nga  viti 1969- 1982-1989. Nuk ka pase asnje Clube  shqiptare te formuar nga shqiptarte em emrin Isa Boletini.
Ne kete periudh kohore 1969-1989.As nje Club I shqiptareve nuk eshte zyratrisht  ne shtetin Gjermon dhe ne Zvicrre nga asnje shqiptar.
 
Ne Gjermoni dhe ne Zvicerr qe nga viti 1984.kane qen vete “levizja  popullore socialist komuniste per Kosove republike mbrenda Yugosllavis  pa ndarje te Kosoves nga Serbia dhe Yugosllvisa.”.`LPK-ja,``ka qen si shoqate e regjistuar ne ‘’HAND REGISTER TE ZURICHUT’’ dhe shqiptaret e kan qujte:`` Parti politike`` qe nga viti 1973.deri ne viti 1984.shqiptare e Yugosllvise qe ishin en  Zvicerr dhe ne Gjermoni e kane shvrydezua  klubin Yugosllave  ne Zvicrre ne Gjermoni dhe ne Austri…dhe me 1986.Fantike jane nda ne: 1).”Levizja me adrese”. 2). “levizja pa  adrese”. 3) “komiteti I Xhafer Shatrit” dhe asnje  nuk iu ka sjell te miren shqiptarve te merguar sepse: qellimi I tyre ishte RRENA RRENA RRENA dhe ishin te pa emencipuar dhe te ndare nga politIka e nacionalistave shqiptare te Kosoves dhe kur demostroshin NE, keta  demostrojshin me shamij ne KOKE te mbulura si grate  neper  rruget e Zurichut deri te Ambasad Yugosllave nga Helwetiaplaz deri ne Belwyplaz  dhe na Fotografojshin. Njishtu kane qene edhe ne Gjermoni na Demostrojshim per Adem Demaqin per Kosove republke ten dare nga Serbia e kata  demostrojshin me shamij te mbulume  ne koke per Kosoven mbrenda Yugosllavise edhe ne Bone te Gjermonise  na fotogarfojshin edhe rruges edhe para Ambasades  Yugosllvae….
 
Per shqiptaret e Zvicrres Dua te veqoje  se ishte Kadri Zeka, qe ka jetu ne ST.Gallen,nga vite 1975 me Statuse te rregull shtetsie ,dhe eshte Kadri Zeka,Intelektual, ai qe I ndajti shqiptaret e Kosoves  nga Klubi Yugsollve qe ishte ne Schafusen ne Zuriche….gje  qe ne kete Club pe fest te 29.Nentorit. 1981. Ka mbjete fjalim Jusuf Gervalla, per Tition per Yugosllavin, dhe per ‘’vllazim bashkim e Yugosllvise’’  dhe I detyroi shqiptare si duhet te jene te perbashket  me sigurimin e Yugosllvise…
Jusuf Gervalla, Bardhosh Gervalla jene te dyte Figura Objektiv NRGATIVE   ne punen e tyre ne UDBen serboskllave dhe kjo deshmohet se Bardhosh Gaervalla ka pune ne Ambasaden e Jugosllavise nendega ne Stugarte ndersa  Jusuf Gervalla  ka punuar si perkthyes zyrtar ne Orgnate shtetore te Yugosllvsie te sherbimit secret serbsklla ne UDBen,ne Shkup, ne Prishtine  kunder nacionloistave shqiptar e edhe ne Ambasadene  Yugosllvise ne Stugart.Deshmie nga arhivi shtetror dhe Matrijali nga Pentagoni…
 
Kjo eshte Otopia e tyre  komuniste, secialiste UDBAshjane, edhe  GROTESKA e pseodogazetarve “shqipatr” RRENCA te RTK-es,ne Kosove bashke em Drejtorine tyre  gazetar…
 
Shkembin Ahmetxheakaj, dhe F.Salihu,  gazetar shtrapaca ne RTK nuk kane asnje lidhje me ndodhite  e shqiptarve komunista dhe te shqipatroserboshqiptarve UDBAsh  te Kosoves qe kane punue dhe qe  jame me Biogarfi te UDBes  ne Kosove  ne Gjermoni dhe ne Zvicrre  ne Suedi ne tere Europen.
 
Tani Rroli I shume gazetarev dhe I ketyre eshte qe te ken fuqi ne perpjekje  per te mbulua shqiptaret komunista e shqiptaret UDBAsha te Kosoves dhe te bemet  e tyre kriminale qe kane veprua mbi shqiptaret nacionalsite te Kosoves dhe ne jeten shoqerore shqiptare te Kosoves qe komuniste dhe UDBa shqiptare ishin nenveteqeverisje  komuniste e te UDBAshve  serrboshqiptar-e, ne Kosove dhe ne Europe, gje qe sot keta gazetare shprehin perkrahjen  e komunistve dhe perpjekjen e tyre per UDBAshet shqiptar qe te I kethejn ne Revolucionar, ne Patriota ne Deshmor e ne Heroj te Kosovese. Ne parnaramen e veqant te klases se larte te KOLOROITET MAGIK qe te jen ne krahun e nacionalsitve shqiptar dhe me kopetenca prej gazetari te I mbulojen me lavdate me RRENA e me Urdhera Komunale.
 
Kjo trego se ketyre gazetarve dhe shume gazetarve te tjere dhe vet Mentor Shales e edhe te  tjerve iu mungo educate elemetare baze Familjare, shkollore si themel per derjtimin per te thane te vertetene dhe me punen e tyre deshmojne nivelin me te ulet te Mediave kosovare shqiptare…..
 
Prandej duhet te dine  RTK-ja e  Kosves,Mentro Shala  dhe gazetaret te tille RRENCA e HIPOKRIT se e verteta  e Jusuf Gervalles dhe e  Bardhosh Gervalla dhe e Familjes Gervalla nga Dubovikui Decanit  eshte ERRESIRE eshte KRIMINALE eshte tersisht UDBASH-jane dhe nuk mundet etmbullohte em Lavderime  e me RRENA te kota Sepse : Familja Gervalla nga Duboviku I Decanit eshte Familje Trathater kombetare si revy e Partise Komuniste dhe e sigurimit secret serbosklla UDBA qe jan rrite me serrb qe nga paralufte e dyte boterore…
 
TE DASHUR BASHKOMBAS TE MIJE SHQIPTAR  KUDO  QE JETONI DHE PUNONI.
NUK KA DY TE VERTETA RRETH NJE TE VERTETE.
 
Urdheroni keni lirin apsolute dhe REAGONI e hidheni poshte deshmit dhe faktet e mija historike kohore per  Familjen GERVALLA nga Duboviku I Decanit, dhe Inicjative e tyre kunder nacionlizmit shqiptar te Kosoves, qe si  Familje e tere ishte  dhe mbetet me shekuj si FAMILJE TRATHTARE SHQIPTARE qe ishte dhe eshte ne sherbin e sherbimit secret serboskllave  UDBA te yugosllavise dhe kan punua me BREZA ne gjenerata si ISTRUMENTA - AGJENT TINXAR me UDBen dhe per Serrbin e per Yugosllvisn  kunder shqiptarve nacionalsit te Kosoves dhe idetifikohen me ID numer dhe keraktere te sherbimit…
 
Duke e diture e gjithe bota dhe duke e njohur  e gjithe bota  Yugosllavin Serbin dhe shqiptaroserboshqiptaret qe jane UDBA e Kosoven-Serrbise-Yugosllavi me shume se 100 vite ne sherbim te sherbimit scret serb dhe duke I njofur  e gjithe bota mentalitetin me te brishte me te ndyte te shqiptarve qe pos komunistave, UDBAshve,shqiptare sot   jane TERROSISTA  edhe ne Kosove edhe ne mergim e mes tyre eshte “dhuna,vdekja, dhe jeta erresire mbrenda murve KRIM” qe quhte : UDBA shqiptaroserboshqipatre dhe ne mes tyre eshte  edhe Milaim Zeka, nga Abrija  e Komuna Skenderajt(Serrbices) me shkolle te mesme :”Teknik I vetenarise” per shtaze  me kater kembe.
Milaim Zeka, ishte punetor I UDBes  qe ka vepruar ne Suedi ne Kosove  ne Austri dhe ne Bullgari, E,tani shitet patriot ,revolucianr,duke bere edhe experimente me shqiptaret e gjor e te mjer dhe pretendon te shpallet :”Hero I Kosoves”…
 
Por ne edhe ne kete Date .14.08.2013 .Dua te ju kujtoje se cka prezentoj RTK-ja ne lajmet qendrore ne mes te ngjarjeve te verteta gazetaret shqiptar Shkumbin Ahmetxhekaj, dhe F.Salihu,I perzijne rrenat e tyre me INFLUENCE  Msive – me ndikim ne mbrendesi te ngjarjeve te verteta  dhe sot ndodhi kjo ne RTK  ne lajmet qendrore me foles Festim Kabashi.Pra kjo kuptohet  me dy ane.1)Ne nje ane  deshira  e shqiptareve per Infromacion dhe 2).Ne anen tjeter rrenat e tyre me GEN GJENETIK.
 
Edhe sot RTK-ja dhe mbyllje te lajmeve RTK-jan  si pefundim nuk I paraqet se kush I ka pregadit keto lajme  dhe ndertimi I keture lajme eshte e mbushur  me angazhim personale te gazetarve dhe te Miqesies se tyre e te Partis ne pushtet  qe na tregojne situatet dhe rethenat e tyre duke I perzire RRENAT me te verteten  si domos  per shqiptaret shekullit XX  siqe eshte koha e komunistve dhe e UDBes shqiptaroserboshqiptare ne Kosove e edhe  ne kete date 14.08.2013.ne RTK ne lejmet qendrore  `tha: Eshte fjala per clubin:ISA BOLETINE” qe fare nuk ka ekzistu  as ne Gjermoni as ne Kosove as ne Zvicerr as ne Suedi, dhe nuk ka asnje :”Udhezim as hitorik as te shkruar, dhe nuk ka asnji Startegji per formimi e ketije Klubi nga porosia e Jusuf Gervalla e nga te tjere siqe thojne keta dy gazetar qe nuk ka fare  te bejn me te vertetene kohese se shqiptarve ne shekullin XX  dhe as me Isa Boletine as me Jusuf Gervallen, as me Bardhosh Gervallen, por ja kane fut kot per te provua popullin sesi po reagojne per RRENATE e tyre ne kete sistem Demokratike ne kete joplotni te Kosoves.
 
Dihet se UDBA shqiptaroserbeshqiptare  ne Gjermoni ka vepruar sipas stratgjise  se progameve te UDBes per ndjekje  e nacionlistve shqiptar te Kosove dhe ne kete sherbim secrte ne kete lufte kunder nacionalsitve shqiptar te Kosoves ishin te angazhuar  me AUTORITE  EDHE MORALISHT  pos shqiptarve te tjere edhe Jusuf Grevalla edhe Bardhosh Gervalla edhe Milaim Zeka me kete “Levizje popullore me adres e pa adrse, dhe komitete I Xhafer Shatrit edhe Clubet Yugosllave  ne Eurpoe qe ishin fole te shqiptarve te merguar qe nga viti 1969-1989.…
 
Ne nacionalistet shqiptar-e, masivisht besoje ne gjurmet ne fakte historike te vertetuar nga shteti qe shqiptaret kan lane gjurna ne kohe, ne Yugosllavi,siqe jane :komunistet dhe UDBAshte shqiptar  qe kan bere cdo gje kunder shqiptarve nacionalist te Kosoves, dhe eshte e njohur koha e tyre puna  e tyre ne peremrin percaktor qe  Jusuf Garvalla,Bardhosh Gevalla ishin argetet e sigurmit secret serb UDBA  te Serrbise te UDBes Yugosllave,edhe  si Infromator dhe si AGJENT TINXAR e   edhe si perkthyes zyrtar te njohur ne Shkup ne Prishtine,(Jusuf Gervalla ne sektorin e Pasaportave) edhe ne Ambasaden Yugosllave ne Gjemroni,nendega ne Studgart te Gjermonis.
 
Pra pos Gervallave ka edhe shume GERVALLESHA te tjere qe kan punue ne sherbimin  secret serb UDBA , por po ashtu eshte dhe Mlaim Zeka qe ka punura dhe ka verpuar si UDBAsh ne traditen serrbe  ne qendrimi e tije  ne Suedi,  dhe asgje  nuk kane te bejen  me lirin  e Kosoves as komunistat shqiptar-e, qe ishin Yugosllav dhe asgje nuk kane te bjen UDBAshte shqiptaroseserboshqiptar me lirine e Kosoves qe ishin me Yugosllave s e Yugosllavet , hiq, hiq a me bashe hiqe, perpose  paraqitjese  se tyre me skena te RREME ne ambiente te mbyllura ne Tirane, me llafe boshe, me pamje  eme Funksione  fallso e te rreme, e edhe ne emer te UCKes, ne ambiente te mbyllura ne Tirane  nga RTSH ne Tirane, ashtu siqe kane bashkevepruar Milaim Zeka e Xhavit Haliti,me maska qe nuk e kishin asgje te ndaluar per veprimet e tyre…
Por tani publikimet e tyre  fallso I kuptoje e tere bota  I kuptojne edhe  bota shqiptare qe Komunistet dhe UDBAshet shqiptaroserboshqipatr  ishin qellim I te keqija per shqiptaret e per Kosoven, ishin kunder popullit shqiptar te mjere e te gjore e te pa amramtosur qe Serbia, Ushtria Serbe ,Policija serrbe, te prire nga shqiptaret siqe jane shqiptarte nga Gjakove e  nga Peja e nga Gjilani,qe edhe sot jane anetar-e, te Partise Socilaiste Serrbe te S.Milosheviqt qe ishin aktiv kunder shqiptareve nacionalsit dhe nga ato pamje fallo te paautrizuar qe I prezentojke TSH nga Tirana, milaim Zeka e Xhavit halite,Serrbet  u INTASON ne Autoritetin e tyre dhe   befasisht I masakrojne ne gjum shqiptaret e mjere ne fshatr te Kosoves , dhe kjo kane ndodhe duke u bazuar ne reklamet falso qe ishi ne ambientin e mbyllur qe I paraqitke  RTSH nga Tirana,Shaqperi  Milaizm Zeka, e Xhavit Haliti,ndersa  populli shqiptar ne Kosove fare  nuk kishte as ide se cka po ndodhe as ku me lufte.
Shqiptaret si popull nuk kishte as vetedije se cka me be per keto ndodhi ne Kosove, dhe I tere populli shqiptar ishin AGONI  te papargaditure per lufte dhe ushtria serbe ,policija serrbe, fillua te I Masakroje popullaten shqiptare te mejre neper fshatrat e Kosove ,duke I var  ne gjum duke u pre edhe koken ne prezenc te anetrave te Familjes dhe sot dihen Masakrate e shumta qe jane nga policija serrbe dhe nga Paramilitaret serboshqiptaroserboCetnik, dhe nga kjo represalje  maushkjut shqiptar te shtepijave  filluan te iken  nga kjo dhune nga ky Gjenocid serb dhe  robet shtepise I lane ne meshire e fatit ne duar te ushtrise serbe ne duar  te policis serbe…
 
Por sot  14. Vjet pas clirimit eshte marrezia edhe me e madhe qe mergimtaret nga Gjermoni  ia ndretojne nje shtepi veteranit te luftese se UCKes. O Zot .Por eshte marrezia edhe me e madhe  e RTK-es qe  prezenton rrena  me gazetarte  tyre qe nuk kan fare  baze te se vertetese historike as shtetrore, por ; duke e perzentuar ndodhine  ngjarjeve te verteta te mergimtarve gazetaret Individual prezentoje RRENAT si ngjarje dhe ne kete kohe 14 vjet pa mabarimit te luftes ne Kosove,kur kerkohet domosdoshmeria e se vertetes kohore te shqiptarve, ne RTK para opinjonit dalin gazetaret qe rrejne  me ndimkim te bashkpunimit te atyre UDBAashve  per te I fshie gjurmet Biogarfike e  krimet e kombinuar te shqiptaroserboshqiptarve te UDBes ne emer te UDBes, gje qe paraqiten ne emer te UCKes per te bere UDBAshet dhe Komunistet shqiptar te Yugosllaves  heroje  te vertet te Kosoves….
 
TE DASHUR BASHKOMBAS TE MIJE KUDO QE JETONI
 
Nese ju I keni ndjek RTK-en, e cila ka paraqit edhe emisone ne FORMA te rreme me pamje fallso me te paverteta DHE RRENA TE MONTUARA  per Jusuf Gervallen, per Bardhosh Gervallen dhe per UDBAshet  te tjere, emisoni OPTIKE interesante  enkas te qellimita te pregaditura  nga UDBA  shqiptarosereb Individuale dhe grupore si ne Kosove dhe ne Gjermoni  gje qe kjo paraqitje FALLO e RRENE paraqitet  edhe  sot ne lajemt qendrore qe keta gazetar  te tjere qe mundohen me I mbulua veperimet e tyre kriminale te Komunistave e te UDBAshve shqiptar te Kosoves siqe eshte Jusuf Gervalla e Bardhosh Gravalla…
 
Une jame shume I befasuar se,perse shqiptaret  RREJNE, pse shqiptaret ne Idnividualizmin e tyre bejne kesi marrezira genejshatre te qellimta.Perse shqiptare nuk jane edukua me e thane te verteten?!
 
Por edhe ne anen tjeter mbare shqiptaret duhet ta flasine  haptase per komunmistet dhe per UDBAshet, dhe duhet te dalim haptas te tregoje se cka u kane bere UDBA shqiptare dhe cka ju kane bere komunistet shqiptar te Yugosllvise Nacionalizmit masiv  shqiptarve ne Kosove  dhe per kete duhet te ngritet zeri i shqiptarev masivisht kuder UDBAshve, kunder Komunistave,kunder gazetarev qe RREJNE qellimisht.Sepse: UDBA shqiptaroserboshqiptare nuk e ka shpetua  Kosove as popullin shqiptar.
Sepse:Komunistet  shqiptar te Kosoves nuk e kane shpetua popullin shqiptar e  as Kosoven shqiptare.
Sepse  komunistet dhe UDBA  ishin ne lufte kunder nacionalizmit shqiptar edhe perdorshin sjellje  vurgare dhe verbale kunder   nacinalizmitshqiptar  dhe kete e deshmon  Vdekja e  Fazli Gariqecit,nga UDBA shqiptaroserboshqitare…dhe kete e  deshmojne Torturat e Rapsodve shqiptar qe I kane perjetu nga UDBAshet shqiptar ne Peje,e ne Prishtine, Sali Bajram Krasniqi, Cuf Kadishani,Rexhe Gashi, Sellman Haradin, Dervish Shaqa, e te tjere…………….
 
UDBA shqiptaroserboshqiptare rriti anavcinim  ne lufte kunder nacinalizit shqiptar ne Kosove e edhe   kunder:”Levizjes demokratike kombetare shqiptare te Prof.Hazir Sheles,e te Adem Rrukiqit, dhe kete lufte UDBA shqiptaroserboshqiptare e vazhdua edhe pas Revolucinit te Rinis-studuntore te vitit 1981 qe UDBA I kane kontrolluar shqiptarte me nje DINAMIK te pa pare, dhe me 13.Maj.1981 ne Prekazin Heroik te Drenices,u vrane UDBAshte me Familjen e Tahir dhe Nebih Mehes ne aktiviten e tyre kunder  Nacionloisatve shqiptar dhe kjo DINAMIK e UDBAshve shqiptar u rrite dhe u shumua edhe me ardhje e Forcave Specila te mra yugosllavsie ne Kosove me sulme te tera   me radhe qe nga qershori 1981 e ne 1989, e ne 1993,e ne 1998 dhe kjo ishte lufte  kunder nacionalizimit shqiptar te Kosove me Intezivitetin dhe me angazhimin e UDBes shqiptaroserboshqipatre dhe X,X,X iks, iks iks  shqiptar qe kan punue ne UDB eshte gjalle edhe punon edhe ne qevrine e Hashim Thaiqt edhe ne Ministrit te Kosoves ne Kosove dhe gjendja e shqiptarve ne Kosove  nuk ka ndryshua as sot.Sespe edhe sot shqiptaret bejne Çmos  e edhe  duke belere njerezi dhe gazetar me PARA  qe te I mbulojne te bemet e UDBAshve shqiptar e te komunistave shqiptar te Kosoves, qe e kane degradua popullin e mjer te Kosoves  e dhe situaten politike te Kosoves  dhe popullit shqiptare e derguan ne Vraferi te skajshme gje qe sot  Kosova eshte Nen sovranitetin e Serrbise  dhe kjo deshmi eshte qe shqiptaret ishin dhe jane te ndikuar nga komunistet e nga UDBA shqiptare e Kosoves ne Yugosllvi,dhe qe jane edhe sot ne Pushtet e qe kan ndikua negativisht per popullin  shqiptar,per Kosoven, per Luften e shqiptarve ne kuader te UÇKes se Adem Jasharit e te Tahir Mehes, dhe kjo deshmohet edhe ne Partia  ne Pushtet PDK-ja, qe Kosoven e ktheje   nensovarnitetin e Serrbis  me Rezulut :” 1244 :`Kosovo *`ne Mras 2012. Dhe  me  6 pikate  e Banki Minit per serbet e Veriut me 19. Prill.2013., dhe kjo eshte menyra me e mira  qe UDBA dhe bijte e tyre iu qendrojne BESNIK  TRATHETISE KOMBETARE qe qendroje pran serrbve dhe Serrbis  edhe me besneset e tyre qe keta shqiptar-e, I sjell Serrbise nje  Buxhet prej 800.tetqin MILION Dollar per nje vit.
 
Kjo deshmone se shqiptaret dhe udheheqesi I tyre Hashim Thaqi, jane  te pa vedishem, jane te paaft,jane te pa nivel dhe bandate  e tyre  kriminale jan Brenda tyre po njiashtu siqe jane  RRENAT  e tyre  midis ngjarjeve te verteta qe per  RRENA te tilla dhe per krime te tilla  duhet te iu drejtohen gjygjit nderkombetar te se  derjetes per te prue ne vende dhe ne bilanz te verteten e se  vertetese histroike te shqiptarve qe kan lane gjurma ne kohe
 
Sot Kosove eshte nje, dhe nuk ka dy Kosova, por  ka tri lloje shqiptaresh te veqant, secili eshte I ndryshem nga tjeteri dhe secili nuk e  lavderon  komunimzin, secili nuk e landeron UDBen,  secili nuk e lavderone nacionalizmin shqiptar dhe habitem pse nuk e thojne te vertete shqiptaret per jeten e tyre DRAMATIKE, por bejne emisione fallsho, bejen RRENA ne Mediat Publike shqiptare, dhe me habit fakti perse nuk I parqesin shqiptaret dhembjet e tyre se cka ak ndhoe me ta gjate 50 vitev te komunizmit dhe gjat kohes se lufte qershor 1998-qershor 1999 dhe detyra e tyre eshte te e thojne  te verteten dhe te njohin te verteten e shqiptareve qe kan lane gjurma.
 
Me habite fakti perse shqiptaret HESHTIN pse nuk I perzentoje shqiptaret me te mirat,me te gjithe te mirat, e edhe me te keqijat qe I kane, qe ne I dijme dhe I kemi ne mes nesh qe jane  shqiptar me Demenzione politike ne mes te popullin ton e edhe  ne miresjlljene  dhe rrespektin per secilin qe kjo eshte  per te miren  e vet shqiptareve mbrenda konteksit te Kosoves qe eshte Shtet I pafuqishem-Neutral-artficial,nen mbikeqyrjen e te hujve e nensovranitetin e Serrbise ,por edhe ne anen tjeter  edhe per te mire  te vet familjeve te tyre… qe Kosova mos te vdes mbrenda vet shqiptarve si shtet Funksional.
 
Dihet haptas se shqiptaret kane Miqesi shtepije me serrbet dhe jane  ne mardhenje  tinxare dhe haptas me serbet  kjo Miqesi ishte edhe ne Yugosllavis qe shume shqiptar i kane :”KUMAR” dhe :``POBRATIMA(vllazni serrbe)” serbet.
Kjo Miqesi ishte dhe eshte AKTI me I MADH i shqiptarve Komunista dhe i UDBAshve shqiptar ne Yugosllavine e Titos dhe te Aleksander Rankovict,  dhe kjo eshte  qe shqiptaret e Kosoves  kan kerkua te miren e jetes se  tyre  me serbet  nga serbet nga serrbia nga Ygosllavia dhe keta nuk  mundet te  fshihen as me RTK-en,nga Prishtina  as me RTSH nga Tirana, sepse shqiptaret e Enver Hoxhes te Shqiperise Komuniste e tregua dashurin e tyre per Rankovicin e Beogradit, duke iu vua emer femijve te tyre :”Aleksander” ndersa  ne Kosove UDBA I pergezoje femjit e shqiptarve me emra pergdheles, p.sh.Flori Buriqt,nga Decani I Kosoves, KUMAR serb e pagezoi me emrin:”FLORIJAN’’ vetem e vetem qe femijte e shqiptarve te Kosoves ta  kishin gjakun serrb  e te behen nxenes te TITOS dhe te shkollohene dhe ne Beogrda edhene Sarajev  dhe me pak fjale  duhet te  I njofim dhe te i identifikojme dhe I deshmojme UDBAshte shqiptaroserboshqiptar te Yugosllvise qe jetojne edhe ne Kosove edhe ne Europe  dhe kjo do te thot: qe ne shqiptaret nacinalist masiv duhet te punojem edhe me shume dhe te ngritemi NDERIN E KOMBIT edhe popullin dhe atdheun ne te verteten historike qe te  perzentojm educate e ndershme tonen Familjare, Edukaten shkollore  duke e thene gjithemon te verteten  per te verteten e shqiptarev qe per aktivitetet e tyre,per luftarte e tyre qe  kane lane gjurma ne historin Boterore ashtu siqe eshte Gjergj Kastrioti e Shaban,Adem e Hamze Jashari, ashtu siqe eshte Delevar Goxha(Sheptim Golemi) ashtu siqe jane  Tahri e Ndih Meha, ashtu siqe eshte Azme Bjeta e Shota Galllica, ashtu siqe eshte Dede Gjon Luli me gjithe Djel…  ……..
 
Si perfundim konkluza ime
 
Shqiptaret nuk jane me,as shqiptar.
KONKLUZA IME PER SHQIPATYRE E RTKS-PDKS.
Shqiptaret nuk jane me,as shqiptar.
Po te ishin shqiptaret shqiptar Hashim Thaqi, dhe banda e tia kriminale ne PDK nga Tirana ne Prishtine ishin ne hage. Dhe eshte ky vete me trupin e tije qeveritar qe eshte dashur te  rrexohet nga populli shqiptar  kjo qeveri   e tij si kreu i shtetit i cili e ktheu Kosoven  nensovranitetin e Serbise ne mars 2012.  dhe me gjshte pikate  banki Munit me 19.prill.2013. Ne Bruksel qe doli mbi planin e Ahtisrit qe sot ky dhe banda e tije UDBAshesh shqiptaroserboshqiptar nuk kan as vlere njerzore,nuk kane as nivel politk, as nuk kane  exerienc politike, dhe jan Apstrakt ne Politiken e tyre  dhe kane si baze Ideologjin komuniste si strategji per te udhehqeje per  shtet sepse Kosova eshte nen Kulturen TERORISTE edhe sot eshte me statusin  neutral:1244:"kosovo  *"...
Mos ma merrni inati per kete te vertete.