MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE
MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

Tuesday, July 2, 2013

Ismajl Kadare, Helena Kadare, Rexhep Qosja, Ibrahim Rugova,Adem Demaci,Christian Schwarz-Schiling,Delevar Goxhaj,Dritro Agolli, Ahmet Qeriqi,Lazer Stani,Bradhul Londo,Radio Kosova e lire,Agim Vinca, Ali Aliu,Jakup Krasniqi,Radio Kosova,forumi shqiptar,Luljeta Lesahnaku, Agim Doci,Qazim Shema,Hashim Thaqi,Edi Rama,Ushtria Çlirimtare e Kosoves,Fatos Arapi,


 

ISMAJL KADARE ESHTE JASHTEQITAJE KOMBIT

 SHKRIMTAR RRENEVEC HAJDUT ME SHUME FYTYRA

 INSTRUMENT I MUNIZMIT KRIMINAL ENVERO HOXHIST

 

 REAGIM

 By:Bahtir Hamza,author,

 Monday, June-24-13.5:19:17 PM

 

 Une kurre nuk do te ju kerkoj falje atyre ‘’njerezve’’ qe i kam kritikua me fjalet me te renda ME GJUHEN SHQIPE me FJALET te ashpera.

 Ata dhe Ato shqiptar-e,Kurva SHQIPTARE, UDBAshe shqiptaroserboshqiptar qe i kam anmiq te perjeteshem qe nuk iu kam pas asgje borxh qe jane mundua pa arsye me cdo lloje forme me rrena e me lloj lloj shpifjesh mem perllos Persinalitetin tim kombetar qe jane mendua mem njollos PERSONALIETETIN tim letrar,qe jane mundua meme rrexua per toke ne cdo pikepamje jete qe jane mundua mem fut ne karhun e kriminelve te komonisteve e te UDBAshve shqiptaroserboYugosllav,qe jane mundua mem largu nga historia e letersise shqiptare qe me kan vra identitetin tim kombetar dhe ata e ato nuk me kan njoft mua mire se cili jame Une. ….

Arti im eshte ky.

 

 THEMA: ISMAJL KADARE, ESHTE JASHTEQITJA E KOMBIT.

 

 Kadare kërkon falje, Rugova kishte të drejtë

http://www.zeri.info/artikulli/8399/kadare-kerkon-falje-rugova-kishte-te-drejte

 

 

 ISMAJL KADARE, ESHTE JASHTEQITJA E KOMBIT.

 

 Isamjl KADARJA shkarimtar nga Shqiperia, SOT 24.June.2013.I cili I kerkon falje publike- Fajle Personale, Rugoves, dhe Demacit I cili I ka kratituka me vite e vite me gjuhen shqipe me fjalor me te ashper dhe tani iu kerkon FALJE PUBLIKE.!!!!!!

 

 Kjo natyre e Ismajl Kadares,shkrimtar SHQIPTARORUSOSKALL, nuk tregon modestin e tia KRIMINALE. Nuk tregon Burrnin e tije, nuk tregon njerezore,njerzore sepse:”Kerkon Falje Publike”kerkone falje Personale,dhe kjo tregone se Ismalj Kadare eshte shkrimtar me shuem FYTYRA.JO POET.JO.POET. dhe si shkrimtar ShqiptaroRusoskllav. Ismajl kadare ka shume Fytyresin e tije te ndyta,fytyren e vrazhd dhe ne palcen kurrizore te tije ka Ideologjin komuniste dhe ne mendjen e tije ka Enver Hoxhen pa Musatqe, Stalinin e Lenin…dhe kerkon tani qe shqiptaret e Kosoves te gjorit te mbeshtesin kete shkrimtar q eka arrite me ndikim dhe influence FAM Boterore “Kosovarjotet” nuk dije me shume dhe se Ismjal Kadare, mendon qe mundet te mere FAM nga “Kosovarojtet” duke kerkua Falje Publike –Falje personale e duke iu kethye tubimeve me kosovaret ne megrim,ne Gjermoni qe jan te ndikuar me Influence e ndikim nga argatet e Isamja Kadares me moton:”Ben dicka per Kadaren, per te beret e madh….

 

Dihet se Shqiptaret ne Ballkan jetojn me panjohuri, me pa dije,me iluzione, me thane e thashme, me rrena , me shpifje, me Hajni, me lloj lloj Dallaversh,sepse ne thellsi nuk jane te Edukum per te mire dhe nuk e dije qe Isamjl Kadare, I ka vra me gjuhen shqipe te tia te ashper Rugoven, Demacin, Rexhep Qosjen,UCK-en, dhe Isamjl Kadare, nuk ka qene I ndershem as nuk eshte gjenjal as pervetevehten e vet sepse; I ka Urrejte shpirtinisht kosovaret Rexhep Qosjen, Rugoven e Demacin,UCK-en,keto LEGJENDA qe kan Konstruktua LIRIN e KOSOVES dhe qe jan PROFETEIZMI I KULTURES SHQIPTARE NE ETIKEN KOMBETARE.E Ismaj Kadare, nuk eshte nje figure e till.

 

 Ismajl Kadare eshte nje MIJË Flutures I nentokes se zeze dhe u be :”JASHTEQITJA E KOMBIT” duke iu bashkua Esat Pash Toptanit e Ahamet Zogut ne Paris,dhe ne anen tejeter duke I kritikua me gjuhe shqipe me gjuhe te ashper Rugoven, E Demacin, dhe tani iu kerkon Falje poblike,kerkon Falje Personale gje qe tregone;Poshterisn e tija qe mundohet te I trehjek shqiptaret Kosovar -``kosovarjotet``per vete te cilet ende nuk jane te mbushur me vedisim, me dije,me njohuri, me Edukim te ndershem dhe jan ne gjum dhe histroine e Ismajl Kadares nuk e njohin te gjithe e edhe me kete kerkim Fajle publike , Isamjl Kadare mundohet te RINOVOHET duke mendua ai, se ne NUKE NJOFIM e njofim te gjithe….

 

Ndersa ne anan tjeter Ismajl Kadare eshte ai I cili nuk e ka perkrah as Luften e UCKese, dhe kete Urrteje edhe sot.Ke Urretje te Isamlj Kadares na ben me dije:” Shpetim Golemi”,Delevar Goxhe, Kamnadat I UCKese, qe ishte nga shtatori.1998-qershor.1999.i cili fole vet per bashkevendasine tije nga Gjirokastar Ismajl Kadaren, qe Faktet Historike nuk jane te njeta dhe zhvillimi I tyre ka ;Incikandentet e histories kulturore te liris te diktatures qe Ismajl Kadare eshte Debil, Dilitant .Rrenavec,Hajdut.

 Ndersa Delavre Goxha eshte educator eshte Heroi I Kosoves,I gjalle eshte me Burr se cdo Burr I Kosoves,eshte njeriu me I ndershmi me I sinqerti ne Token shqiptare dhe Une ne jeten time kurre nuk kam takua njeri me te sinqert me te vertet me te ndershem se Delaver Goxhen, dhe kurr nuk ka me lind Shqiperia njeri te tille edhe 500 vite gje qe nga te dyte ruaj mbresa te veqanta…..

 

Ndersa Marrezite e Ismajl Kadares shifen edhe Sot gje qe Ismajl Kadare kerkon Flaje Pubklike,kekron Falje personale Rugoves dhe Demacit, ky MONO-SOCIALIST,ky shkrimtar me shume fytyra qe sot mundohet te transformohet te shqiptaret Kosovar si :”PATRIOT” si :”NACIONALIST” edhe ne megrimne Gjermoni, ne qytet e tyre ku ata jetojne qe na bene me dije se kerkimi I Faljes publike – personale i Ismajl Kadares eshte TALLJE me shqiptaret e vdekur e te gjalle e me shqiptaret e pa ditur dhe sado te ndigjohen lavdatate FALLSO dhe me NDIKIM per Famen e Ismajl Kadares,nuk qoje Peshe,gje qe kosovaret jane te bute ne keto ndikimi qe pranojne cdo gje edhe ushqehen me cdo gje e edhe me mish MACE qe e blejne per mish Lepuri,ne Prishtine dhe en Tirane dhe e marrin me vete edhe ne Gjermoni,dhe nuk e dijne te gjorit….

 

Aqe me keqe eshte qe shqiptaret Kosovar:``kosovarjotet`` nuk e dijne se dhe Epilogu I Rugoves nuk eshte si ai I Kadrese, sepse Rugova, beri cdo gje dhe gjithecka, per Intrenacionalizimin e Kosoves,dhe vdiq si president I Kosoves.E beri ate Tradicionle qe Kosova te jete e lire dhe NEN Projektarjatin Nderkombetar TE KEN EDHE Flamurin e tyre qe shqiptarte te mbrojne Identitein e tyre kombetar.Ndersa Ismajl Kadareja, e beri ate cka nuk e ben as nje nxenes I shkollese se meseme apo nje Burcosh I Univerzitete qe kan motive per KARRIER per ardhmin dhe per jeten poblike edhe Politike dhe liridashese.Pra ne kete kontekst jane shqiptaret qe kane lane gjurma ne kohe gje qe sot Ismajl Kadare, me Kekrimin e Flajes se tia tregon dhe kuptohet Ironia e tia,qe eshte nje fantik I vertet I metodes komuniste eshte INSTRUMNET kriminal separi I vetvehtes dhe me pas I shqiptarve….

 

Kush eshte ai qe i fale vrasesit e Identitit kombetar.

 Pra kjo Kerkim Falje Publike e Isamjl Kadares eshte poshtersia e tia.

 

 Isamjl Kadare, ka funksionura me Komunizmin e Enver Hoxhes dhe eshte bere I njohur si shkrimtar I Modelit Komunist ShqiptaroRusoSkall, duke blere edhe njerzi per Propagandim per te, per te u bere i madh dhe ne anen tjeter eshte e vertet se Isamjl Kadare eshte:”JASHTEQITJA E KOMBIT”.

Ismajl Kadareja, kurr nuk ka kerkua Bashkimin e Shqiperise me Kosoven dhe per kete Ismajl Kadare, duhet te lavderohet sepse shqiptaret e Shqipersei dhe te Kosvese nuk I kane kerakteret e perbashkata, as Harmonin e jetese te perbashket, as asgje nuk kane te perbashket si njerezi pos;TRATHETISE E TYRE KOMBETARE,dhe gjuha shqipe qe e flasine me barbarizma serrbe e Turke,e Arabe dhe jetojne me dy kembe e te perbashket e kane Tokene e tyre te panjohur si e tyre.Pra,shqiptare jan shume te komplikuar ne alternativat e qeshtjes kombetare gje qe mendimi im eshte qe shqiptaret e Shqiperis dhe te Kosoves kurre nuk duhen te bashkohen. Edhe 500.vite.Errnofshin ata ne Tokene tyre te qujtur:`Shqiperi``. Errnofshum na ne token ton te qujtur:``Kosovo. *1244`` ne shtetin ton sepse qe nga viti 1271-1998. Shqiptaret kurre nuk I ka sherbya ne qeshtje POZITIVE per njohjen e Kosove dhe Lirin e saje,per ndarje e Kosoves nga Serrbia e nga Yugosllavia, per Histrine tyre per Traditen e tyre Kombetare,Fetare per gjuhen e tyre per token e tyre dhe kjo eshte e mira e Ismajl Kadares qe e quajti popullin e Shqiperise qe kerkoj dalje ne Europe “JASHTEQITJA E KOMBIT” dhe konkret ne Tetor 1990.Ismajl kadre u be vete;”JASHTEQITJA E KOMBIT” .! dhe mbtet ketu.

 

 Isamjl Kadare,tanie din kete, por tani kete e dije edhe keta njerezi shqiptar-e, te Kosoves `KOSOVARJOT`` edhe ne megrim e dije qe Kadareja nuk munde te ua merret me medaljet e tyre, por mundoet te merret me ndjena te tyre qe I kan per Rugoven e per Demaqin, per Rexhep Qosjen, e per UCK-en, dhe kjo metode e Isamjl Kadares, ``KERKIM FALJE PUBLIKE``qe eshte kerkin I Faljes personale,eshte metoda e tia qe te me kerkim Falje Publike mudohet te perezihete me Ibrahim Rugoven e me Adem Demaqin,qe te gjene pershtypjen dhe simpatitsusit e shqiptarve te Kosoves dhe aqe me keqe me Soprtiset siqe eshte Luan Krasniqi.

 

 Ismjal Kadare, qe kekron Falje Publike-personale , eshte ajo qe nuk perputhet dirket me te vertetene dhe shqiptaret e Shqiperise, dhe ata e dijne kete se Ismjal Kadare eshte shkrimtar i MONIZMIT eshte GJYSMAK,eshte shkrimtar I aktivitete komuniste qe nuk e perbene tere popullin shqiptar dhe qe tani mundohet te fitone FAM me ermin e Rugoves e te Demacit,e te ndan nje kujtim per Rugoven e per Demacin, qe te dominon edhe ne kokate Boshe te shqiptarve Kosovar, dhe deshirone qe te fiton FAM nga shqiptaret e pa diture te Kosovse e edhe ne megrim me Emrin e Rugoves dhe kjo eshte tani alternative e tije qe eshte eshte shume e cuditshme.!

 

 Shtrohet pyetja :Perse Ismajl kadare, nuk nuk iu kerkon Falje bashkombasve te Shqipersi te vet qe i ka qujte :”JASHTEQITJA E KOMBIT’’ por I kerkon falje Rugoves e Demaqit.

 

 Ismajl Kadarea, duke e dite se shqiptaret e Kosoves nuk e kan Edukimin e duhur dhe jane aktiv per Rugoven e per Demacin, dhe I dojne dhe I adhurojen Demcin dhe Rugoven, dhe kete dashni te shqiptarve te Kosoves qe e adhuroje Demacin dhe Rugoven,deshrion te gezon edhe Ismajl Kadare, ne nje atmosfer ne te shoqeruare nga gruja e tia Helan Kadare,qe u pa para shqiptarve te Kososve ne Gjermoni,gje qe Ismajl dhe Helena Kadare dashironj qe te kane dashurin e shqiptarve “kosovarjot” qe nuk e kane pase KURRE nga njerezit e menqure te Kosoves nga gazetaret e menquar e te dijshem te Kosoves,dhe nga shqiptaret e Kosoves dhe te Shqiperise qe e dijen dhe q e enjohin kohen dhe Historin e Ismajl Kadare,I cili ka kritikua ashper me gjuhen shqipe me fjlae te randa Demcin dhe Rugoven me gjuhen me te ashper te ndyte e sot iu Kerkon Falje.Ejjjjjj…

 

Shtrohet Pyetja: Nga cili kand I politikes ke dale ky pinjoll i qujtur Isamj Kadare.

 

 Isamjl Kadare,Mendon qe edhe me kerkim Falje poblike-qe eshte Falje personale ,te te gezone titullin :”Veteran I Luftese” apo ndoshta deshiron te gezone nenshtesin e shtetit te Kosove,po si Pandelj Majko-vici,qe eshte dhe ka prejardhej Romune-Cigane,qe mundohet te behet me origjin gjermane ?!

 

 ISMAJL KADARE, KERKRIM I FALJES POBLIKE -PERSONEL NUK TE EPE FUQI, SEPSE JE :”JASHTEQITJA E KOMBIT” je shkrimtar me shum fytyra,rrenavec, hajdut, je shkrimtar I nderetimit te sistemit ShqiptaroRuso Monist,qe kurre nuk e ke kerkua daljen e Shqiperis nga Izolimi Monist.POR JE VEGEL QORRE E KOMUNZMIT TE PA HARRUAR.

 

 Tani ti perdor argumetin e :”KERKIMIT TE FALJES”publike per Rugoven dhe Demacin dhe kjo deshmon fytyren tende te ndyte te vrazhdet , fytyren tende te poshter me marrezite e tua qe ti del vet shkrimtar , na del Ismaj Kadara me shume fytyra dhe une e dia sesi ke marr edhe tituj ne Paris dhe sesi ke ardhe te behesh me FAM Boterore dhe mos e bene ate me kurre.OK. Por mbaje qendrimin tend Monist gje qe nuk e ke as Burrnin as Njerezoren as Etiken kombetare, as politiken Liberale dhe nuk ke as kopetenca ligjore te I kordinojsh argatet e tu me Ndikim dhe Influenc per te marre FAM nga shqiptaret e Kosovese ne megrim qe te krijoshe ate simpati qe ka krijua; Rugova,Demaci, Rexhep Qosja,e UCK-ja, ne popullaten shqiptare te Kosoves.

 

 DHE PER TE ILUSTRUA KETE PO TE KUJTOJE.

 

 Ti Isamjl Kadare,ti dine qe ne jemi taku NE PRISHTINE dhe Univeristitn e Prishtine, “Ne Sallen e kuqe”2004. dhe pas perfundimit te ketije metingu me ke prite te dera e daljes,dhe pas mbarimit te mitigut kemi bisedu bashke dhe ke Insistuar duke kerkua ti qe te dishe se kush jam une , dhe ti kam the dy Fjale, te kujtohet apo te te theme tani vetem disa fjale,sepse te tjerate i ke ne librin tim.Ne pjese te asje bisede te tashe se kush jam une dhe te tash qe ti i ke sherby komunzmit ne parimet RUSE dhe Hoxhiste dhe tu eshte ndryshua ngjyra e Fytyres dhe u nervozove dhe nuk e pive as langun e molles …..te tashe se nuk I ke ne shpirt parimet e Demokratizimit te Shqiperise….. dhe tani kerkon te aplikohesh ne popullaten shqiptare te Kosoves te et paditurit dashurin per FAM e popullaritet qe ju kekron Falje Publike Rugoves e Demaqit,hejjjjj.Kjo eshte Marrezija jote Ismaj kadare.

 

 Ismjal Kadare,Ti ke perfaqesu komunizmin dhe tere jeten e tende e ke investua ne Monizmin e Enver Hoxhes,dhe ke pas mos marrveshej edhe me Drito Agollin,qe keni banu ne nje Pallat ne nje kat me larte,se Drito Agolli,Ti Ismajl Kadare ke pas mos marrveshje edhe me vazjen tende qe ja ke thya,ja ke thya dashurin e par te jetes vetem pse e ka dashte nje djalosh te nje Familje te verfer banues ne Tirane,….

Ti Ismajl Kadare, ke pase edhe mos marrveshje edhe me Rexhep Qosjen, dhe kjo do te thote te I njohim te bemet e tua e qe ke Fam Boterore hejjj.

 Ti Ismajl Kadare,Ti je Munist I perbetuar qe je je shkrimtar ShqiptaroRusoSkllav I Munzmit i pa harruar, shkrimtar me shume fytyra me Fam Boterore I deshtuar.

 Ne nuk mundemi te te harroje tya dhe gjuhen tende te ashper te poshter qe e ke perdore PAARSYE kunder Rugoves, Demacit, e Rexhep Qosjes, e UCK-es,dhe tani kerkon Falj poblike-Falje Personale,dhe kjo eshte Edukim I yte ne moshe tende qe je mbi 60 vjecare, qe nuk je edukua me kohe ne Bazen e Educates Elementare Familjare- nacionale shqiptare,ne Shqiperine Cungura qe ka mbet CUNG nga TRATHETIA E VET SHQIPTARVE, qe ti tani ne kete moshe deshirone te praktikosh metoden e popujve Europajne te ndershem e te civilizuar duke e ditur se :``shqiptaret nuk kane identitet Europjan.`` dhe ti e bene sot per te ardhe deri te titulli :” Veteran I Luftes” ose deri te Cmimi NOBEl,qe kurre nuk ke me e marre sa te jam une gjalle dhe je I ditur per kete.

 

 Pra je I ditur per kete qe kerkon Falje publike,qe eshte Falje personale sepse kur ishte gjalle Rugova kurre nuk ja ke shteri doren ndershmeris ne Etiken Kombetare,ne thelbin kombetar dhe ishe ti Fajtor Isamjl Kadare qe e ke kundrrshtua RUGOVEN,ne Ideologjin e Internacionalizmit per Kosoven e lirie nen projektarjatin Nderkombetar po ashtu ke kundershtu dhe Demagogjin e Demacit , po ashtu ke Kundershtu luften e UCk-es,dhe tani iu kerkon Falje. Rugoves e Demaqit.Kjo eshte ndyshimi yte qe mundohesh te rinovush vetvehten .

 

 Shtrohet pyetja: Po cfar shqiptari je ti or DERR Ismajl Kadare.

 

 TA BEJME NJE KRAHASIM PER KETE VEPRIM TENDIN.

 

 Kjo deshmon se ti Ismajl Kadare, je shkrimtsr i shum Fytyrave dhe askush nuk te Falendrone per shkrimet e tua dhe askush nuk tregon qe ti je ne Favor te Rugoves e e Demacit dhe je ai qe nuk ke ndihmua as shqiptaret as Shqiperin as Rugoven as Demacin as Kosoven as UCK-en,dhe kjo tregon se ti je nje njeri NEGATIV dhe ngjarjet tragjike te shqiptarve te adhteut tend I ke quajt:”JASHTEQITJA’’ qe d.m.th. se qellimi yte dhe Porterti yte NDYTESIRE .tani me ndryshim tende duke kerkuar Falje Publike eshte Intresi yte personal te krijojshe FAM dhe te hyshe te Demaci qe te te shpalle :”Veteran I luftes” me te drejten e Mahmut Bakallit, te Ramush Haradinjat,SHTONI YNE, me te drejten e Azem Vllasit, te Hashim Thaqit, TRATHETARI YNE….

 

Pra ti Ismajl Kadare, kerkon Falje Publike,qe eshte Falje Personale, dhe din ti qe nuk shkonje bashke :”AKUZATE DHE KEKRIMI I FAJLES” ka thane Kadri (OS)Mani,I cili ka thene ne vazhdim, se:``Me shume vlen nje koke Dashi se nje koke UDBASHI,`` qe I ka thane Flori Bruqit, qe Flori Bruqi,eshte I dokumentuar historikisht UDBASH I shqiptarve te Kosoves qe ka jetu mbi 10 vite ne Beograd dhe ka punuar me decenje per sigurimin secret serbo Yugosllav UDBA dhe eshet :``NUN`` I popullit Serb…

************

Pra dihet se ti Ismajl Kadre, je I moshuar dhe njefe shume mire procesin e sistemit Munist dhe ke shoqeruare Enver Hoxhen, gjate tere jetese se tije dhe kjo eshte e vertete dhe kujtojme ; GENJESHTRATE TUA- RRENATE TUA, QE KE THANE CITOJ:” Jam takua vetem Njihera ma Enver Hoxhen, dhe sahera qe ka pase Ditelindje kemi shkue me shkrimtaret bashkerisht.” Kjo eshte RRENA E JOTE DHE kerkim yte I Faljes poblike sot eshte : RREN eshte KRIM sepse je; GENJESHTAR sepse je shumfytyresh,sepse je i qarkut KRIMINEL te Xhelatet Enver Hoxha,sepse je INSTRUMET I MONIZMIT KRIMINAL, sepse je JASHTEQITJA E KOMBIT.sepse te mungon ETIKA KOMBETARE. …..

 

Vazhdon nje dite tjetere….

 

BALLINA / KULTURA / KULTURA

 Kadare kërkon falje, Rugova kishte të drejtë

 Xhevat UkshiniPublikuar: 24.06.2013 - 09:23

 Komente (3)Komente (3)Publiko në:

 

 Ai kishte kritikuar ashpër Ibrahim Rugovën në veprën e tij “Ra ky mort e u pamë”, por shumë vjet më vonë, shkrimtari i madh shqiptar me renome botërore, Ismail Kadare, e pranonë se koha e ka dëshmuar se e drejta ishte në anën e Rugovës.

 "Është e vërtetë që i kam kritikuar Rugovën dhe Demaçin. Ju tash mund të mendoni se unë do të them se kisha të drejtë me kritken që i bëra Rugovës. Jo, koha e dëshmoi së e drejta ishte në anën e Ibrahim Rugovës. Unë e kisha kritikuar, kisha qenë i ashpër me të, ai më fali në takimin që kishim në shtëpinë e tij menjëherë pas luftës, ishte meritë e tij. Ai vdiq në paqe, ne u pajtuam, ishim miq“, kështu ka thënë Kadare javën e kaluar gjatë një pritjeje në Këln.

 Ai së bashku me bashkëshorten e tij, shkrimtaren Helena Kadare, ishin ftuar me iniciativën e Luan Krasniqit së bashku me Asociacionin Shqiptar për Kulturë dhe Integrim.

 Në një ambient të mbushur me shqiptarë, Kadare u pyet rreth raporteve të tij me Ibrahim Rugovën dhe Adem Demaçin. Duke iu drejtuar të pranishmëve ai dhe tha se autori i romanit “Krushqit janë ngrirë”, i cili me këtë libër, përmes botimeve në gjuhën angleze dhe frënge, i bëri të njohura në shkallë planetare, qysh në vitin 1983, kërkesat e studentëve për Republikën e Kosovës tha se “kishte qenë ëndrra ime ta takoj presidentin e Kosovës”.

Sa i përket Demaçit, Kadareja tha se ai e ka tepruar pa dyshim me kritikat ndaj tij, mirëpo Demaçi, megjithatë, gaboi për Rambujenë. Teksa pritej me kurreshtje nga të pranishmit të shpalosë qasjen e tij për gjendjen e shqiptarëve, ai që e kishte ftuar Luan Krasniqi në fjalën e tij, në shqip dhe në gjermanisht, tha se më lehtë e ka pasur në ring se të mbajë një fjalë para Kadaresë.

 Megjithëse rrjedha e fjalës së tij brilante e dëshmoi të kundërtën, fjalët e tij e impresionuan jo vetëm publikun, por edhe vetë Kadarenë. Kampioni i dyfishtë europian foli për rrugën që e çoi atë deri te takimi i tij i parë me Kadarenë në Tiranë vitin e kaluar, në shënimin e 100-vjetorit të pavarësisë.

 Fillimisht, tha ai, gjithçka pikënisjen e ka në Berlin, në takimin e tij në përvjetorin e dytë të shpalljes së pavarësisë me ambasadorin dr. Vilson Mirdita. Pasi mori serinë e veprave të tij në 20 vëllime, botim i “Onufrit“ të Tiranës, ai lexoi shumë vepra të shkrimtarit shqiptar, por libri “Mbi krimin në Ballkan“ ishte një lektyrë tronditëse për të.

 Luan Krasniqi tha më tej se idetë dhe mendimet e Kadaresë vazhdimisht e përcjellin dhe se për të është një nder i madh që të bëjë diçka për veprën e tij. Luan Krasniqi i impresionuar nga Kadare ishte ai që e ndihmoi botimin në gjuhën gjermane të librit-intervistë të Ismail Kadaresë “Çlirimi i Serbisë prej Kosovës“, vitin që shkoi.

 Shqiptarët, popull me rëndësi në Ballkan

 Kadare në prezantimin e tij foli për problemin thelbësor, i cili mbetet raporti i Shqipërisë me Europën.

“Nuk ka problem të Ballkanit, ballkanas - ballkanas ose problem të Shqipërisë, shqiptar – shqiptar. Nuk ka asnjë problem të asnjë populli të Gadishullit pa qenë i lidhur me Europën“. Ai tha se populli shqiptar bashkë me grekët dhe sllavët është njëri nga tre popujt më të rëndësishëm të Ballkanit.

 Ai tha se ka mbi një shekull që pati lindur një teori që vetëm dy nga këta popuj duhet të qëndrojnë në Europë, ndërsa njëri prej tyre duhej zhdukur: populli shqiptar. Dhe kjo teori ishte kthyer në një praktikë të tmerrshme ndjekjesh, dëbimesh e vrasjesh.“Populli i dëbuar që është populli shqiptar, duhej të dëbohej me forcë, me ndarje, me shpërngulje, me denatyrim, duke provuar të gjitha mënyrat. Madje për parantezë: gjuha shqipe në Europë është e vetmja e ndaluar me ligj për shekuj të tërë. Nuk ka një gjuhë tjetër indoevropiane që është e ndaluar si shqipja dhe kjo ende nuk është shpjeguar nga historiografia shqiptare“.

Edhe përkundër kësaj përvoje tmerrsisht të keqe, shqiptarët nuk u ftohën me Europën. Përkundrazi, sipas Kadaresë, ata vazhdojnë të kenë një lloj përkushtimi të të habitshëm për të, për qytetërimin europian. Ata e kanë kuptuar se s'mund të ketë Shqipëri jashtë komunitetit europian, jashtë qytetërimit europian.

 Por Kadareja nuk është një europian naiv. Ai e di dhe këtë gjë e tha edhe njëherë në Këln se Europa ka lindur dy përbindëshat më të rrezikshëm në shekulllin XX: Fashizmin dhe bolshevizmin. Por, nga ana tjetër, ishte po vetë kjo Europë që i ka mbytur ato. Nuk e mbytën fashizmin dhe komunizmin as popujt e Afrikës, as Kina dhe as India apo ndonjë kontinent tjetër. Dhe këtu, theksoi Kadare, është forca e qytetërimit europian, që ai edhe kur pjell të keqen di ta mbysë atë.

 Tendencat neoosmaniste karshi Ballkanit

 Një tjetër problem, me të cilin u mor Kadareja ishte edhe periudha osmane dhe tendencat neoosmaniste që janë shfaqur hapur viteve të fundit. Siç dihet, si në Kosovë, ashtu edhe në Shqipëri ka zëra që dëgjohen gjithnjë e më zëshëm për një shqyrtim të ri të raportit të Shqipërisë ndaj Pernadorisë Osmane.

 Punët kanë shkuar aq larg sa që është kërkuar edhe ndryshimi i teksteve të historisë. Kadare, si edhe më parë, ishte i prerë në këtë çështje. Ai tha se thelbi dhe baza e historisë nuk mund të ndryshohet, historia mund të interpretohet sipas interesave të ditës, por kurrsesi nuk mund të ndryshojë. Këtë pseudoteori që është shfaqur me bujë në skenën shqiptare Kadare e quajti me të drejtë filozofi e robërisë.

 Pretendimi se pushtimi osman ka pasur diçka pozitive për kombin shqiptar, sepse e ka mbrojtur kombin shqiptar nga një rrezik më i madh që ishte rreziku sllav, sipas Kadaresë është krejtësisht i paqëndrueshëm. Kjo është një fantazi makabër, shpifje, një doktrinë e sajuar.

“Të gjithë popujt e Ballkanit pësuan një dramë të përbashkët dhe në këtë dramë nuk ka pse populli shqiptar të bëjë befas një përjashtim, sepse nuk ka pasur kurrfarë përjashtimi në fatin e tij. Populli shqiptar ka qenë më i ashpri kundër Perandorisë Osmane, për vetë faktin se shqiptarët u bënë pengesë kryesore për depërtimin e Perandorisë Osmane deri në Itali. Sllavët vetë ishin për faqe të zezë, gjendja e tyre ishte më e defavorizuar se e shqiptarëve. Atëherë: nga cilët sllavë na mbrojti Perandoria Osmane? Si na mbrojtën ne turqit nga sllavët? Kjo është e pabesueshme, nga ana logjike, nga ana psikologjike. Për mua e gjitha është groteske, e paimagjinueshme, nga fillimi deri në fund“, tha mes tjerash Kadare.

 Veprat monumentale të Kadaresë

 Takimi me Kadarenë u zhvillua në dy gjuhë. Ndërsa mysafirët e veçantë të mbrëmjes, dr. Christian Schwarz-Schilling, ish-ministër federal dhe përfaqësues i lartë ndërkombëtar në Bosnjë dhe Hercegovinë për mbikëqyrjen e realizimit të marrëveshjes së Dayton-it, dhe dr. Vilson Mirditën, ish-ambasadorin e Kosovës në Berlin.

 Mirdita shprehu në fillim mirënjohjen ndaj Kadaresë, për veprën e tij monumentale letrare, e cila përveç shërbimeve të mëdha që i ka bërë njohjes së çështjes së Kosovës në botë që nga fillimi i viteve ’80-ta të shekullit XX, edhe për të, si pioner i diplomacisë së shtetit më të ri në Europe, ishte krah i fortë.

 Dr. Mirdita tha se kur atij i duhej një autoritet që do t’u jepte forcë bindëse fjalëve të tij, në këto moment përdorte emrin dhe veprën e Kadaresë. Njëri ndër ata që ka marrë një dhuratë të tillë të çmuar dhe që më kanë falënderuar më pas, është edhe presidenti gjerman Dr. Joachim Gauck.

 Gjermania, tha më tej Mirdita, e ka ndihmuar në të gjitha fazat luftën tonë për pavarësi dhe, pas 17 shkurtit të 2008, shtetin tonë, sovraniteti i të cilit ende vazhdon të kontestohet nga Serbia. Falë Bundestagut dhe Qeverisë gjermane, që kryesohet nga zonja Merkel, ajo, Serbia, është e detyruar të plotësojë një për një standardet e BE-së, pra edhe atë të fqinjësisë së mirë që herët a vonë do të çojë në njohjen e shtetit tonë.

 Gjermania është aleati i madh i shqiptarëve. Duke folur për veprën e Kadaresë, dr. Mirdita librin “Mosmarrëveshja” e quajti bibël të atdhetarizmit shqiptar, kurse romanin “Krushqit janë ngrirë” dëshminë e parë të fuqishme në përmasa planetare për masakrën e Kosovës. Në këtë vepër Esad Mekuli, autori i poezisë “Turk elhamdulilah” që Kadareja e ka futur në “Mosmarrëveshja”, i flet botës për diskriminimin etnik të shqiptarëve me gojën e Martin Shkrelit.

 Në fund të fjalës së tij Mirdita u ndal edhe në dy novelat e Kadaresë “Sjellësi i fatkeqësisë” dhe “Lamtumira e së keqes”. Ai tha më tej se Haxhi Mileti i “Sjellësit të fatkeqësisë” rreth një gjysmë mileniumi pas fillimit të misionit të tij, ka arritur të futet në institucionet e shtetit tonë. “Sjellësi i fatkeqësisë“ është një novelë që ofron një dimension tjetër interpretimi të realitetit tonë në këtë shekull kur janë ringjallur ëndrrat neoosmaniste.

 Edhe Beqir Aliu i “Lamtumira e së keqes” ka gjetur në hapsirën shqiptare mjaft pasardhës, të cilët më tepër se në provincë, kanë zënë vend në qendrën e shtetit. Si duket, kjo ëndërr e Beqir Alive tanë dhe e Erdoganit e Davutogllusë po shembet jo në Kosovë, por pikërisht në Stamboll. Populli turk, përfundoi Mirdita, do liri dhe demokraci të vërtetë dhe jo ëndrra perandorake me luftëra dhe gjak.

 Nevoja për pajtimin e popujve

 Dr. Christian Schwarz-Schilling foli gjerësisht për nevojën dhe domosdoshmërinë e pajtimit të popujve. Si njohës i shkëlqyer i historisë europiane, ai u përqëndrua tek përvoja e hidhur e Luftës së Dytë Botërore. Edhe pas gjithë kësaj katrahure, Europa diti të gjejë rrugën drejt normalitetit, por jo pa paguar më parë një çmim tmerrësisht të lartë.

 Për shkak reagimit të ngathtë të Europës dhe të qeverisë ku ai bënte pjesë, dr. Schwarz-Schilling kishte dhënë dorëheqje nga posti i ministrit federal të Postës dhe Telekomunikacionit gjatë luftës në Bosnje ku 15 vjet më vonë, i veshur me pushtet ndërkombëtar, do të bënte përpjekje, megjithëse pa suskes, për të pajtuar popujt e këtij vendi.

 Schwarz-Schilling tërhoqi vërejtjen që lufta e fituar një herë ndaj së keqes nuk duhet të pushojë, sepse rreziku për rikthimin e saj është permanent. Fjala e politikanit gjerman u përcoll me vëmendje të madhe edhe nga Kadareja, kurse publiku atë e përcolli me duartrokitje të gjata.

 Në fund të mbrëmjes Ismail dhe Helena Kadare nënshkruan qindra libra. Interesimi ishte i madh jo vetëm për botimet shqiptare të Kadaresë, por edhe për ato në gjuhën gjermane. Mbrëmja u mbyll me një darkë që shtroi Luan Krasniqi për nder të Helena dhe Ismail Kadaresë dhe ku morën pjesë edhe shumë bashkatdhetarë.