MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE
MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

Monday, May 13, 2013

ATIFETE JAHJAGA,LUMNIJE MORINA,VLABONA DIBRA,GANIMETE MUSLIU,HASHIM THAQI, XHAVIT HALITI,PAJAZIT NUSHI,BESIM DINA,YLEBR SELA,IBRAHIM KELMENDI,BEDRI ISLAMI,SHABAN SINANI,FATIME KULLI,RAIMONAD MUSLIU,ADEM GASHI,RADIO KOSOVA E LIRE, AHMET QERIQI,PDK,AAK,ARK,RAMUSH HARADINAJ,RADIO KOSOVA, RADIO TELEVIZIONI I KOSOVES.RTK.FLORA BROVINA,ILMI RECICA,ISA MUSTAFA,KOSOVA SOT,BASRI CAPRICI,JOZAFINA TOPALLI,TEUTA SAHACIA,DONIKA KADA-BUJUPI,ASRIT HARAQIA,MOTRAT MUSTAFA, SHKURTE FEJZA,GANI XHAFOLLI, KALOSH CELIKU,ZEMRA SHQIPTARE,PENA SHQIPTARE,BEHXHET PACOLLI,MYZAFER SELMANI,TEUTA ARIFI,ALI AHMETI,BEHARE SAHITAJ,ALMA LAMA,RADIO KOSOVA,RADIO DRENICA,RADIO GJILANI, RADIO FERIZAJ,KASTRIOT TUFA,TAHIR MEHA, NEBIH MEHA, UÇK,RTSH,TEFTA RADI,BARDHUL LONDO, BEDRI HAMZA,SHEFQET KRASNIQI,FATMIR LIMAJ,NIKOLL LESI,ADRIAN GJINI,RADIO GJAKOVA,DAUT HARADINJA,RADIO DUKAGJINI,RADIO TIRANA,RADIO MITROVICA,AGIM CEKU,KAQUSHA JASHARI,AZEM VLLASI, MAHMUT BAKALLI,

 
 

ATIFETE JAHJAGA,ME TRI LAVIRE TE TJERA SHQIPTARE TE KOSOVES
 SHQIPTARET E GJAKOVES ANETAR TE PARTISE SOCIALISTE TE SERBISE  E POLICET SHQIPTAR TE GJAKOVES NE SHERBIM SEBRISE NE KOSOVE

 

By: Bahtir Hamza, author,
Monday, May-13-2013.10:6:05 AM  

Thema: NUK KA DY TE VERTETA RRETH NJE TE VERTETE


Atifete Jahjaga,nga Gjakova,  e njohur police e rrugese, me shkoll te mesme  dhe me nje muj kurs per police ne Kosove  e cila eshte po nivel politik, pa nivel edukative kulturore kombetar pa vetdije te etikes kombetare   per momenti eshte presidente e Kosovse.

ATIFETE JAHJAGA,nga Gjakova ne cilsin e Presdientes  Me 8.Maj.2013.dele haptas publikisht si presidente e Kosoves-KOSOVO *(1244) bene deklerate per marrveshjen e 19.Prillit.2013. qe u arrite disi ne mese Dacicit (banor nga Prizreni Kosova) dhe Thaqit,banor nga Drnica, per serbet dhe srrrbin gje qe Atifete Jahjaga ka deklaruar se   CITOJE :`` do të bëhet gjithçka, madje edhe ndryshimi i ligjeve apo dizpozitave.`.... Deklerate e saje ekeni shtese .

Atifete Jahjaga,   me kete deklerat  peson tuprim te pa pare qe arrin kulmi e trathetise kombetare, dhe humb  Ndrin e vet, humb  Moralin njerezor te vetin,  humb  Eliten  poltikike te Kosovse,  humb Etiken kombetare te Kosoves, thene Eliten kushtetuse  te shtetit te Kosoves.

 

Atifete Jahjaga, Kjo  lavire shqiptare nga Gjakova, deshmon se nuk ka Edukate Elementare Baze, nuk as nivel poltik, as njohuri te Experience jetesore,nuk ka as Nivel te vetedijes si vedisim te ngritjes Emacipuese kulturore kombetare  nuk i ka as tiparet e femrese shqiptare...

 

Atifete Jahjaga, kan qene Lavire e rrugave ne Gjakove qe nga shkolla fillore dhe nga ushtrimi i detyres  police e rruges erdhi ne postin e presidentes se Kosovse, dhe sot eshte nen Autoritin e Serbise, sipas Intresave te NATES te partis politike te PDK-se Hashim Thaqit, qe  perbehet nga Agjentet dhe kriminlet e UDBEs shqiptaroserboshqiptar serboskllave te Yugosllvise nga Diaspora dhe nga Kosova.....

 

Atifete Jahjaga, nga Gjakova, nuk  ka qene e  Dhunuar  nga Poilicet Mozor te Serbise  gjate luftes  ne Kosove.Kjo nuk ka qene e gjakosur as e preme trupit nga ZHILETATE e Policis serrbe e as e DHUNUME e as e Persektutume, as nga ushtaret e Çmendru te Serbo-Yugosllvise  nga DROGA dhe Alkoholi, ne Kosvse,as nga Paramilitaret serb e Magjup,  qe i kan Karbonizua kofomate  shqiptarve  ne Kosovse.

 

Atifete Jahjaga,femer LAVIRE ``shqiptare`` eshte e pa vlere, edhe si femere, edhe si Gjakovare, edhe si femer kosovare,  edhe si Presidenet.Kjo LAVIRE me kete deklerate tregone edhe njihera se (kjo lavire-kruve e emrua Atifete Jahjaga- qw nuk eshte presidente per mua,) eshte : Anmike  e Kosoves, Anmike  e popullit shqiptar, eshte anmike e kultures kombetare shqiptare.Animke e ligjeslaturese se Kosoves....

 

Kjo lavire –kurve tipike nga Gjakova, e dine se Sovraniteti i Serrbis eshte mbi Kosoven,qe nga Marsi.2012. dhe deklerata e saje  nuk eshte e cuditshme sepse kjo Lavire nuk ka zemer shqiptare, nuk ka Trdaite shqipatre, nuk ka VATER te ndergjegjes shqiptare, gje qe kjo LAVIRE  ka bere Çka  i  ka pelqya edhe ne Gjakove edhe ne Beogrda,deri sa nuk ishte  bere Presidente, dhe pasi u be Presidente u Martue formalishte per te ndertua MORALIN dhe famen e saje qe eshte  ZERRO dhe e Rrxume per toke gje qe  kurre  nuk ka me PJELLE,sado qe te lutet para FANOLIT ne Boston te Amerikes, e para Mahmut KARA Pashes ne Instambull,sa do qe te lutet  te TYRBJA e Sulltan Muratit ne Mazkit te Obilicit  Kososve, vdes shterrpe....

 

Atifete Jahjaga,Ne vend qe te iu sjelle lumturi popullit shqiptar, NANAVE  shqiptare, femijve jetima, invalidve te luftese, famlijve te deshmorve, shqiptarve te varfere. Kjo lavire kjo kurve e ndyte `shqiptare` bene deklerat per bashkimin e serrbve e edhe per ndryshime te kushtetutes  ne favor te serbve  e te Serbise gje qe  sjelle  Serbin si force  mbi popullin shqiptar qe te i neneshtrohemi NE deshirave te Serbise e qe te shoqerohemi me amiqet tan...

 

Kjo lavire ne munges te nivelit politik, dhe qe  e dine sa ka me braktise kete Post, tani fole  me deshiren e saje per te i ndryshuar edhe ligjet kushtetuse te kasje kushtetute te Kosoves qe nuk eshte e barabart me te verteten e shqiptarve mbi vet luften e tyre dhe mbi  atdheun e tyre....

Ne kete Pikpamje Atifete Jahjaga, deshmon kerakteret  e vet te trashiguar nga Nana e vet,prej KURVE te ndyte komuniste , dhe pos Atifetes jane edhe  laviret te tjera KURVA te tjera qe ja te Deponuara – e te ABENDONUARA si  Deputete ne Parlamentin e Kosoves, qe nuk e kane  votua  shtrirjen e sturktuarve shtetore te Kosoves ne very te  Mitrovice  ne Kosove .

                          

 

Duke e ditur se: SHQIPTARET NUK JANE ME, AS SHQIPTAR, kjo lavire  bashk me Laviret e tjera qe jane ZUZKA, jane deputete duhen te largohen  nga posti dhe te shkojne ne Beograd per te  ushtruar Profesionin e shkerdhymjes edhe ne prapanice edhe ne goje edhe dhip.sepse :Serrbet e Yugosllavise  i kan stimulua me sherbime efikas  NANATE e tyre ne TVB-2. me PRONO –FILMA  edhe NATEN 50 vite me radhe.  Familjet e ketyre Komunisteve,te tarshiguar nga Fadil Hoxha e nga Mahmut Bakalli, Mehmet Maliqi,nga Objektiva e ``vllaznim –bashkimit`` Yugosllav,qe sot  kan dale poblikisht keto Lavire qe   jane edhe Deputete e Presidente....

 

Keshtu duhet me iu pergjigje LAVIREVE e PRESIDENTES qellimisht qe te drejtohen me sy  nga e vertate e popullit shqiptar qe mbenda popullit shqiptar eshte dhembja,eshet DHUNA, eshte  vdekja,eshte ekzekutimi me vite nga Serbet e nga UDBA,shqiptaroserboshqiptare, ....

 

Prandaje Kujtojme sot 13.Maj.2013.me nderim me te larta  kombetare luften e Tahir e Nebih Mehes, ne Prekazin Heroik te Drenices, me shqiptaroserboshqiptaret e UDBes, Serbo Yugosllave,me gjanderimerin e Polices serrbe e te UDBAshve shqiptaroserboshqiptar, gje qe   nga ketu eshte Zanafillja e UÇKes,me deshmorin e kasje familje BEQRI MEHEN,qe eshte simboli i rrezistenceS dhe Qeliza e Familjese se UÇK-ese,...

- E JO.JO. shqiptaroserboshqeiptaret te Kosoves  UDBASH ne Diaspor ne Zvicrr e ne Gjemroni te LPK-es.qe jane historikishte TRATHETAR ....

- E JO.JO. shqiptaroserboshqiptaret e Kosoves UDBASH ne Diaspor ne Belgjik, ne Suedi e ne Turqi.te LPK-es.Qe jane TARTHETAR...njerezi Fallasa....

 

Kete duhen te dije Deputete Femra shqiptar ne Pralamentine Kosoves, dhe Presidentje e Kosoves  qe keto LAVIRE- te ndyta  te mos  shenderrohen ne MARIONETA te Ideologjise komuniste Politike te shqiptaroserboshqiptarve UDBA e Kosoves  qe jane edhe sot ne partit piloitke. Ne PDK.AK.ARK.LDK......nga ``LPK-ja,Levizja Popullor e Kosoves `` qe eshte LEVIZJA E TRATHETIS KOMBETARE E UDBES NE DIASPOR ME SHQIPTARET E KOSOVES.Prandja duhet te Pastrohet Kosova. Keto LVAIRE shqipatre nuk iu shkojne per shtati  shprehjet e kulturume as gjuha e sistemit demmokratike......

 

Jam i Bindur Se 99% Te Popullates Shqiptare Te Kosoves Nuk Jan Pajtua  Me  Atifete Jahjaga, Qe Te Jesh Presidente E Kosoves Dhe Qellim Yte Eshte Pare Edhe Me Heret E Edhe Tani... 

Jam I Bindur Se Nuk Do Te Mbetesh E Lumtur Kur Te Largoheshe Nga Ky Post...

 

“Për zbatimin e marrëveshjes do të ndyshojmë edhe ligjet” 

Postuar në: Rajon | Me: 08/05/2013

jahjagaPresidentja kosovare, Ahtifete Jahjaga,  ka deklaruar se për zbatimin e marrëveshjes Kosovë –Serbi do të bëhet gjithçka, madje edhe ndryshimi i ligjeve apo dizpozitave.

 “Marrëveshja zgjon shpresën se politika në këto hapësira po kthehet nga e ardhmja dhe që në veri të Kosovës të vendoset rendi dhe ligji”, ka thënë Jahjaga për mediat serbe.

Ndër të tjera ajo ka quajtur risi faktin që Serbia ka pranuar  të ndihmojë që në katër komunat në pjesën veriore të Kosovës të zhbëhen institucionet dhe strukturat e deritashme ilegale dhe paralele dhe që në to, si edhe në gjithë territorin e Kosovës, të zhvillohen zgjedhjet lokale dhe të zgjidhen strukturat legale e legjitime të pushtetit.

Sipas saj,  të gjithë serbët e Kosovës Prishtina dëshiron t’i trajtojë qytetarë të barabartë dhe t’i integrojë në shoqëri me vullnetin e tyre të lirë.


                     

LISTA E POLICĖVE SHQIPTAR LOCALE  QE I KAN SHERBYA SERRBISE DERI ME 12.QERSHOR.1999.  NE GJAKOVE DHE NE FSHATRA ME RRETHINE,

 NĖ BAZĖ TĖ LIBREZAVE TĖ GJETURA NĖ GJAKOVĖ, MĖ 25.9.1999

 

Ukė Mustafa(Babaj i Bokės, Gjakovė),

Nikollė Nikolla (Dol, Gjakovė)+

Vilson Imeri (Brodosanė, Gjakov+ė),

Prenė Prenaj (Novosellė e Epėrme, Gjakovė),+

Pren Frrokaj (Planēor, Gjakovė)+,

Nue Prenkaj (Planēor, Gjakovė),+

Nue upi (Ujzė, Gjakovė),+

Dedė Ndrejaj (Ramoc, Gjakovė),+

Binak Dema (Vogovė, Gjakovė),+

Ibrahim Sadrija (Berjahė, Gjakovė),+

Sokol Bajrami (Batushė, Gjakovė), +

Zef Jakaj (Novosellė, Gjakovė),

Fran Marku (Doblibare), +

Preq Karricaj (Bitesh, Gjakovė),+

Martin Hasani (Bec, Gjakovė),+

Canė Salihu (Gėrgoc, Gjakovė),+

Bajram Avdyli (Stubull, Gjakovė),+

Ramė Ibrahimi (Stubull, Gjakovė),+

Arif Rama (Molliq, Gjakovė), +

Ula Amizi (Ponoshec, Gjakovė),+

Mitar Hasanaj (Mejė, Gjakovė),

Mehmet Çarri (Damjan, Gjakovė),+

Smajl Imeri (Nivokaz, Gjakovė),

Muhamet Veseli (Molliq, Gjakovė),+

Rasim Beqaj (Rracaj, Gjakovė),+

Musė Sefsalihu (Damjan, Gjakovė), +

Hasan Hulaj (Skivjan, Gjakovė),+

Xhafer Halili (Bec, Gjakovė), +

Luz Hasanaj (Mejė, Gjakovė),+

Florim Rama (Piskotė, Gjakovė),

Sylė Brahim Sylaj (-).

 

Kjo liste vazhdon  ne liber…

 

Shqiptaret e Gjakoves qe jane anetar ne Partin Sociliste te Serrbise  ne Gjakove, me qender ne very te Mitrovicee- ne Beograd.

 

Luz Dushi,

Prenq Biba,…..

 

E shume e shume te tjereee, qė tė gjithė me qendėr anėtarėsimi nė Partinė Socialiste tė Serbisė nė Gjakovė

 

 

List of the Deputies of the Kosovo Assembly

Valbona Dibra

Valbona Dibra

Functions in the Assembly of Kosovo

·         Oversight Committee on Public Finance, Member

·         PDK

Party


Personal Data

·         Date of birth 25/10/1977 in Skenderaj

·         Unmarried

Education

·         Faculty of Economy, in University of Prishtina

·         Certified Accountant, Association of Certified Accountants and

·         Auditors of Kosovo (SCAAK)

·          

Past and Present Activities and Functions

·         Official for certification – Kosovo Trust Agency (2002-2003)

·         Head of the Budget – Office of the Auditor General of Kosovo (2003-2004)

·         Auditor - Office of the Auditor General of Kosovo (2004-2007)

·         Official for finances – Kosovo Privatization Agency (2007-2011)

·          

Other languages than mother tongue

·         English language

Address

·         Prishtine

Phone

·         044 377 658

 

List of the Deputies of the Kosovo Assembly

Ganimete Musliu

Ganimete Musliu

Functions in the Assembly of Kosovo


·         PDK

Party


Phone

·         044 196 404

List of the Deputies of the Kosovo Assembly

 

 

Lumnije Morina


Functions in the Assembly of Kosovo


·         PDK

Party


Personal Data

·         Date of birth 09/11/1963 in Ferizaj

·         Married

Education

·         department of machinery

·         Professional degree – engineer of machinery

·          

Past and Present Activities and Functions

·         Former political prisoner (16.11.1981-16.12.1982) Teacher At three rounds of local elections (2002, 2007 and 2009), member of the Assembly of Municipality of Ferizaj, from PDK Chairperson of Democratic Wife of Kosova, branch in Ferizaj Head of Informal Group of the Women of Municipality of Ferizaj Member of the Presidency of Association of Kosovo Political Prisoners (SHBPK) Chairperson in to mandates of SHBPK, branch in Ferizaj

Address

·         Ferizaj

Phone

·         044 198 739