MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE
MARATONA E KURVAVE SHQIPTARE

Wednesday, March 6, 2013

alfred moisiu,bujar nishani,hashim thaqi,UÇK,epopeja e UÇK-es,Kosova,Shqiperia, Familja Jashari,Adem Jashari,Radio Kosovaelire,zemre shqaiptare.net,PartiaDemokratike Shqipere,Univeristeti Tirane, Universitetit Prishtine,RTK,radio Blu Sky Prishtine


ALFRED MOISIU KARAXHOZI I ZI KOMUNIST I ENVER HOXHES
PROMOVOHET NE EMER TE UCKES DHE TE TE VDEKURVE TE KOSOVES

By: BAHTIR HAMZA,author,
hamzabahtir@gamil.com
Wednesday, March-06-13.4:59:18 PM

THEMA: NE AKDEMIN PERKUJTORRE TE EPOPES S EUCKE. KUSHTUAR 5.6.7. MARSTI.1999.
REALITETI NE ANEN TJETERE TE JETES.
I KARAXHOZAVE KOMUNISTAVE’’PATRIOTA’’ TE XHELATIT ENVER HOXHES
TANI  JANE  AKTIV NE POLITIKE E IDEOLOGJIS KOMUNISTE EDHE NE KOSOVE

Krabushet dhe karaxhozet komuniste te Xhelatit Enver Hoxha, tani Çfaqen edhe ne Akademite Perkujtimore ne Kosove,( KOSOVO*) dhe  jane aktiv edhe ne Kosoves,sidomos ne kete ngjarje historike  aktuale te Akademise perkujtimore te Epopes se UCK-es, kushtura 5.6.7.martit.1998.familjes se Shaban Jasharit me Prekazin heroic te Krahines autonome autoktone te DRENICES me TRI LEGJNDA.
Ddhe ne kete Akademi eshte shume  veshtire me i perzene, per te I qite jashte Objktit dhe Ambientit  shqiptaret koumista qofshin te Shqiperise qofshin te Jugosllvise,shqiptaroserrbet UDBAsh te sherbimit secret serrboskallv qe  ende- akoma, ne kokate e ne zmerat e tyre mbjane secretet  e tyre te sherbimit secret komunist te Shqiperise dhe te Jugosllavise.

Ne kete akademi perkujtimore njerezit duken ndryshe,dhe koha ka  nderrue pamje dhe njerezit kane nderrua tesha, edhe liria na tregone  ndryshimin e tyre ne moralin e punes sepse ne kete Akademi erdhen shqiptaret nga te gjitha viset shqiptare, erdhe dhe njerezi privat qe kishin bashklidhje edhe me Jugosllavin me UDBen, edhe me Shqiperine,me SHISH dhe kete na kujtone Alfred Moisiu, qe ne kete Akademi kishte ardhe me ndikim, per te I mbrojte MARREZITE  e komunistave shqiptar te Shqiperise dhe te Kosoves Jugosllave,dhe  foli edhe para publikut  Alfred Moisiu, ish president i shqiperise, ish gjenral i ushtrise shqiptare ne Shqiperi.

Alfred Moisiu,  nje komunist karaxhoz I zi,  tani  mundohet te behet patriot me fjale te mdha, me ide kopjuese, MADE IN COPY,DEMOKRACI.promovohet ne emer te te vdekurve.
Shtrohet pyeteja.
1)      Ku ishte ky kriminel komunisti qe eshte ndytesire e Enver Hoxhes,qe tani  na mesone neve qe historia te jete  e vertete………….
2)      Ky  kriminel komunist I qujtur Alfred Moisiu,krijon bindje te popullat per ndihme qe iu paska dhene Familjes se Adem Jashrit, duke I pasi Familje e Adem Jashrit me Paspaorta  shqiptare qe” mos te i gezojne pasaportate serrbe.”tha ne manefestime te Akademis Perkutimore  te Jashrve,dhe nuk  e dia se a e kupton kete fjali Murta Jashari .DR, dhe Rifat Jashari,prisi Familjar I Jasharve.
3)      Ky krimnel komunisti ne anen e ERRSIRE SE TIJE qe nuk e qet jashte Erresiren,por  mundohet te na hedhe  hi syve neve shqiptarve te Kosoves,duke u lavdau per pasaporta shqiptare te Shqiperise,  e akuzuar  Miloshevicin, per karrierne e tije politike, mbi shqiptaret e Kosovese,gje qe Ironija eshte kety.

Shtrohet pyetja: Aflred Moisiu, ku ishte ne ate  kohe kur ishte president i Shqiperis,kur ishte Gjeneral I ushtrise se Shqiperise,dhe  nuk ka guxua as me e permend as Milosheviqin as UCKen as Drenicen as Kosoven a sSrerrbin as Çamerin as Jugosllavin as Greqine.

Alfred Moisiu,Ky karaxhos I ZI, ky karabush  ushtarak i shkolluar nga Majorat e nga  Gjeneralet  Serbe  te   mbetur ne Shqiperi nga lufta  e dyte Boterore, nen Roberine e Enver Hoxhes, ne strukturat e ushtrise se Shqiperise,dhe tani na dalin ne Akademit perkujtimore, ne qaste  nderimi te UCK-es, dhe  braktisine te verteten kohore te  tia qe mbrenda tia eshte historia kriminale komuniste e tia dhe shvrydezon,rastin,rrugen, terenin  e ksaj Akademie, te ksaje  feste madheshtor  ne emer te gjakut te derudhur, me pa TURP  lvderon vetvehtene.

Alfred Moisiu, Ky karaxhos I zi,ky karabush me fytyre KRIMI qe nga lufta  e dyte Boterore mesues  I kishte gjeneralet e Majorat Serrb e Malazes ne Shqiperi, qe ishin te roberuar nga Enver Hoxha, qe  ishin te suksesshem per te mesua dhe ushtrau ushtrine shqiptare te Enver Hoxhes, dhe sot na dele ky karaxhoz publikisht duke lexuar letere I pregaditur ne ladata, e nuk na  kujton  pregaditjen e tia Ushtrake  nga Serbet e nga Jugosllavet ne Shqiperi te asje kohe ,por Çuditerisht  nxjerre lavdatet e vete per UCKen, dhe Ushtaret e UCKes,si FASADE per te I MBULUA  Marrezite e vet dhe te sherbimit te tia.

Nga ky kende, i emruar Alfred Moisiu,ishte ushtar i Gjeneralve Serrb ne Shqiperi  1945-1955,K.M.dhe I.B.ishe President I Shqiperise, qe asgje nuk ka kontribua per lirine e Kosoves as per popullin shqiptar te Kosovese, dhe tani qe eshte ne funksionin Penisonist, mundohet te mbeshtet ne krahun e UCK-es, ne krahun e  Familjes se ADEM Jasharit,  ne krahun e levdates FALLSO  per  dhenjen e  pasaportes  shqiptare  Familjes se Adem Jasharit.

Shtrohet pyetaj.
Çka ju ka hyre ne pune paspaorta e Shqiperise Familjes se Adem Jashrit, nga Alfred Moisiu, asgje,asgje, tanen asgje.

Alfred Moisiu,  fole ne Akedemin Perkujtimore ne Prishtine, per nder te 5.6.7.Marsit,1998.dhe te Familjes se Shaban Jasharit,ky komunoist ky karabush ky karaxhoz, i  cili  mbeshtet ne burrnin e  burrave te DRENICES, lavdon  vetvehten ne emer te UCK-es,  dhe perqesh Milosheviqin, derisa sa tani eshte para ngordhjese.

Shtrohet Pyetaj
1)      Ky ishte ne ate kohe Alfred Moisiu, kur Kosove ishte ne “zjarr LIRIE”,?!
2)      Ky ishte ky karaxhoz, ky karabush I emruar Alfred Moisiu,
3)      Ku ishte ky Komunist ,kur atehera  Kosova  ishte  e pushtuar nga Milosheviqi, e nga Serbet e Milosheviqit e te Jugosllavise,
4)      Ku ishte ky Karaxhoz I zi, kur atehera  shqiptaret komunista te Kosoves ishin me jugosllav se Jugosllavet,????!!!!

Alfred Moisiu,ne kete Akademi GENJEN pa Fije TURPI, ja Marrezia  e tia,kur thote ne kete Akademi citoje:” ne kendojshim  kenge neper shkolla,” per Kosove e per Çameri, ja vdekje  ja liri. “ !.......

Pra kjo genjeshter e keti karaxhozi te ZI,i ketije karabushi Qafe TRASH,qe na hedhe hi syve,I cili ka nevoje per sherim-te sherohet   nga trathetia  e tije dhe  e atyre qe jane po si ky, qe jane te pensionara te ushtrise se shtetit shqiptar e cila Ushtri eshte ngrite dhe eshte zhvillua nga Eproret Ushtarak SERRB e Malazez,me perberjej nga Serbet nga Malazezet , dhe tani ky karaxhoz I ZI,ky komunist ZUZAR,-ZAGAR, na tregone patriotizim e tia  dhe te  rinies  se shqiptarve neper shkollat e Tiraanes, ja Çfare Genjeshtere duke e Çfaqe vet  riberjen e vet  fallso  duke perfundua  dhe perfundimin e situatave te shqiptareve  ne Ballkan.

Ku karabush ky komunist ky ish gjerneral I Ushtrise  se Ushtris se Shqiperise, ky ish president I Shqiperise, PSE  nuk e thote Realitetin e jetese se shqiptarve ne anen tjetere,pse nuk fole per  ate kohe kur ishte gjenral i Ushtrise, kur ishte president i Shqiperise,per veshterist  e tia dhe te shqiptarve te   tjere, qe nuk kane guxua as me e permend Kosoven, as me e mesua Historine e Kosoves, as startgjin e jetes se shqiptarve te Kosoves,  por fole tani  ne karhun  e te vdekurve te Kosoves,  ky ZUZAR komunisti, ky karabush  ish president I Shqiperise ,” na prosit te rujme qetsin ne  rajnon qe eshte ne  interes te te gjithve, dhe tani  na  mesone edhe zgjidhje per Kosoven dhe Mitrovicen e veriut ,qe na Çenka  plani I Ahtisarit”…….Medet o Medet,….!!!!!!

Mepas Ky ZUZRA pensionisti,I emruar Alfred Moisiu, ky karaxhoz I zi,Na  meson  qe te i rujame mardhenjet e mire ne Kosove dhe te Shqiperise. Dhe ne fund dergon lavdi per UCK-en…

Harron ky ZUZAR komunisti, ky karaxhoz I zi, se Çelsi per  nje ardhmeri tjeter per nje prespektiv tjeter  te vet shiptareve  eshte diku tjeter, e, e jo te shqiptaret  komunista te Shqiperise e jo te pinsioneret shqiptar komunista te Kosoves e te Shqiperise, qe  tani mundohen te na hedhi hi syve per realitetin e ndodhive ne periudhen kohore te tyre komuniste mendojne se na I kemi harrua MARREZITE  E TYRE.

Pra keta qe jane edhe me ndyte se Serrbet edhe me te ndyte se Ruset,edhe me te ndyte se Romunet edhe me te ndyte se Greket,edhe me te ndyte se Turqit, keta qe kane shkollen - akademin Ushtarake te kryar  ne Shqiperi e ne Beograd, e qe jane te mesuar nga mesuesit e tyre gjenerala  Serrb, e nga kamandantet e tyre  serrb qe nga lufta  e dyte boterore qe keta jane me  te flliqet se serrbet sepse  keta  nuk e thojne  REALITETIN e jetes se tyre,as te shqiptarve ne pergjithesi,keta qe  tani  njihen dhe dihen se keta kane mentalitetin  komunist  criminal dhe mbeshtene ne karhun e UCKes, hejjj shqiptar bre,???!!!

1)      Keta qe kurre nuk e kan barazua Realitein me lirine.
2)      Keta  qe nuk e kan ndryshua  sistemin criminal komuniste mbi shqiptaret.
3)      Keta  qe nuk e kane paraqite kurre  as te drejetn e Kosoves  ne te drejten nderkombetare as te drejten e shqiptareve.
4)      Keta qe kurre nuk  e kan paraqite  as  jeten  e rand te shqiptarve  ne Shqiperi qe kan jetua  mbi 50 vite nen motivin kriminl  primitive komunist  me hasmeri kunder nacionalizmit shqiptar.
5)      Keta qe na dalin  sot patriota te mdhje me levdatet e tyre  per shqiptaret qe jane RRENCA dhe komunista
6)      Keta qe  ishin presindeta e gjenreala  ne Shqiperi dhe sot  dalin para publikut ne Akademi perkujtimore te Jasharve per te u lidhe me NDERIN kombetar.
7)      Keta qe  fillojne fjalimin me letere perpara duke perdore   fjali te mdhe e me lavdata per  UCK-en.
8)      Keta qe  me lavdata te tyre mundohen te ndryshojne fytyren tjeter,te cilen mundohen te fshehin  e te  mbulojen  ne  ambientin e akademis perkujtimore si deshire e tyre.
9)      Keta individ me ndikim, si deshire e individit me influence dhe  pa sanje TURP pa asnje ndergjegje njerezor nuk e thojne realitetin e hidhure targjedine e jetes  mbi shqiptaret  nacionalist  qe 50 vite me radhe.
10)   Keta qe  kane vullnetin e tyre te te I mbulojne  te bemet e tyre 50 vite krim, kriminela mbi nacionlizmin shqiptar.
11)   Keta qe kane deshire te I akceptojne shqiptare per te bemete tyre qe nuk I thojne?!!!

KONKLUZA  IME  ME JETEN  NE ANENE TJETER
Komuniste  e Shqqiperise komunistte e Kosoves  shqiptar,jane keta qe nuk kane pase PROGRES  as kulture as nder shqiptari, as pune te ndreshme per popullin shqiptar, as ne edukat reale neper shkolla, e as ne  edukat Familjare,as ne  shtepi  as ne shkolla, gje qe 100. Vjet Shqiperia shtet  nuk ka Enciklopedi Familjare,  qe  eshte Baza elemetar e edukimit.
Qe 100,vjet Shqipria  Shqiperia, shqiptaret ne Media e tyre Radio e TV,neper emisone te tyre  perdorin fjali serrbe edhe ne Shqiperi edhe ne Kosoves.

Ketu shifet morali i tyre me i ulet i shekullit XX  dhe tani  ne kete shekull XXI, marrin te drejten  e tyre nga sistemi Demokratik I Profetit ton ZOTIT.Sali Berisha, marrin lirin e shprehjes nga  vetvehteja  e tyre , ne lidheshmerin te Mrezhes se Marimanges,KINEZE,RUSE, SERRBE, apo te Mrezhes se GREKE apo te Mrezhes se Londres,per te bere edhe profite te dashurise  mbi Femarte shqiptare ,mbi shqiptaret dhe mbi vetvehten  e tyre qe te jene PATRIOTA e te shpaleln Hero pas NGORDHJES se tyre dhe te festohet edhe ditelindja  e tyre me  rritjen  e tyre me titull:”RILINDJA” e PS, dhe me, me kesi Akademi special, ne pune e tyre duke  u dekurua edhe me duaretrokitje  nga popullata e pavedishme, nga popullat e pa ngritur  ne vetdisim njerezore, nga popullat qe nuk ka NIVEL jete,nga popullat qe nuk ka ngritje Politike,nga popullat qe nuk ka Emancipi  qe nuk ka  Zhvillim te veprimit te ndershem njerezor nga vet Edukata BAZE,nga popullat qe nuk ka lidhje me internacionalizmin boteror,nga popullata qe nuk ka lidhje as me Budizem, e as me Hitlerin, as me Musolinin, nga popullat qe jane te ndikum e te imponum nga influence  e njerezve  te tjere qe jane PJELLE E RRENJEVE TE IDHTA KOMUNISTA qe jane te mbuluar me krimet e tyre  te vite e te Decenjve e shekullore…….

Aktet  e tyre KRIMI jane fshehura edhe ne shtepijte  e tyre dhe i mbajne ne memorje dhe  ne mendjene  e tyre shume mire,dhe e dijne  rritje  e tyre KRIM dhe shkollimin  e tyre me NDIKIM  te Partis Komuniste Jugosllave dhe te Partis Komuniste te  Shqiperise ,prej qe kur kan ardhe Enveri ne Tirane dhe Tito  ne Beograd , shqiptaret e mjere nuk kane pas as civilizim as emencipim, as njohuri  as besim te shqiptari,as pune te ndershme me shqiptar,gje qe shqiptaret  nuk kishin as mardhenje te mire mes shqiptarve te Kosoves dhe mes  shqiptarve te Shqiperise.

Kujtoje: Shume shqiptar te Shqiperise  kane punue hamalla,ne Tirane e ne Durse,ngarkim e shkarim dhe nuk jane restorua as  me punen  te pergjithshme , as me kuzhinen e tyre, as me mysfiret e tyure,  sepse kane jetua me Rracione  dhe me buke  te mukur e  me  varferi te skajshme.

Pra  me nje fjale Jeta ne anen  tejeter e shqiptarve te Shqiperise eshte shume e rande dhe gjate Tranzicionit dhe ndrrimit te sistemnin nga ai komuniste ne sistemin Demokratike me ngjarjete e jetes se tyre askush nuk I jepe drite ne vet REALITETIN e jetes si njohje per jeten e shqiptarve nen sistemin  komuniste te Enver Hoxhes,gje qe kujtojme se : shqiptaret ne Shqiperi  kane jetua me Çfarosje e shqiptarve nacinlasit nga vet shqiptaret komunist.
Shqiptaret e Shqiperise  Kane jetua:
1)      Kane jetua Ne munges te njohjes se Kosovese dhe shtrirjes s esjae ne pamje gjeogarfike.
2)      Kane jetua Ne munges te mesimit te histories se popullit shqiptar.
3)      Kane jetua NE munges te tradites shqiptare.
4)      Kane jetua Ne munges te ujit,
5)      Kane jetua Ne munges te shtypjes se ujit dhe leterate qe I kane perdore per jashteqitje  te jashteqitjes shqiptaret e Shqiperise neper shtepijet e tyre neper Pallatet e tyre i kan nda veq,ne nje kanete te vogel  nga uji i wc, sepse shtypja e UJIT  ka ken e vogel  dhe uji nuk ka mujte me I perxjelle LETRAT e tarsha te jashteqitjes,gje qe tere Robet e shtepise   iu  kane  marr re  leteres se jashteqitjes  aty ne Banjo mbi 40 vite.

Nga keto kushte te renda jete nga kjo IDE  shkrimtari shqiptar komunist Ismajl Kadare,I quane shqiptaret “Jashteqiteja e Kombit ”e viti 1990/1991.qe kan hyre ne Konsullat te Huaja ne Tirane, dhe qe kane hype ne Anije Drejt Italise.Nga kjo dukuri  e shekullit XX edhe ne kete shekull XXI e tere  EUROPA I dergon BERLLOGUN-Mbeturinat,NDYTESIRATE  ne Shqiperi  per Riciklim sepse shume shqiptar jane mesua te jetojne me EREN e JASHTEQITJES qe eshte PARFUMI I TYRE…..

Realishte  kjo dukuri doket edhe sot  ne artin politike  te shqiptarve te PS.PPSH.dhe  nese e analizojme kete art politik te akademis  madheshtor ,Sot Karaxhozi I ZI komunisti  Afledr Moisiu, paraqet  moden e vjeter  dhe modelin  e lavdates  se  vet per vetvehten e vet duke I mbulua marrezite e vet dhe lavderone  krahun e UCKes, qe nuk eshte moda e tije dhe asgje nuk ka lidhje Alfred Moisiu  me UCK-en, hiqe hiqe a,ma ,bash hiqe....

1)      Çuditerisht karaxhozi I zi,Alfred  Moisiu,  nuk foli asnje fjale per produket e Agrokultures  se  tyre kriminale qe jane te rrezikshme per vdkejne e foshnjeve shqiptare ne Kosove, produce helmi te  prezentua nga Shqiperia ne Kosoves, per te helmua popullat e kesaj ane si dhe Femijet e vegjel te Kosoves me qumshtine  e tyre..
2)      Karaxhozi I zi, Alfred Moiziu, nuk foli  as per ndihmen qe shqiptarve te Kosoves,qe ju ka dhene shqiptareve te Shqiperise qe nga Tetor. 1990.deri ne Prill.1995.
3)      Karaxhozi I zi, Alfred Moisiu, nuk foli asnje fjale  as  per  frymen  e  lirise se  te artit politik demokratik,as te ndrrimit te sistemit te jetes se shqiptarve te Shqiperise qe kete nderrim e ka bere  profeti  I gjithe shqiptarve te Botes zoti Sali Bersiha, qe eshte I paster njerezisht,moralisht,shqiptarisht dhe kombetarisht qe shqiptarve ua hapi  derene,u hapi  rrugene e lirise Bishave te Egra,qe ishin te mbyllur ne Kopshtin ZEOLOGJIK te quajtur Shqiperi,shqiptar.!!!!!
4)      Karaxhozi I zi, Alfred Moisiu, nuk foli as per takimin  e vet ne  kryetrin e RUSISE, Valdimi PUTITNIN, dhe kete mundohet me e mbulua me lavdate e veta per UCK-en,
5)      Karaxhozi I zi, Alferd Moisiu,mundohet  marrazite  e vet te i mbulon  edhe  me Pasaportat qe  ua paska dhene  Familjes se Shaban Jasharit, nga Prekazi,gje qe asgje  nuk  ju kan hy ne pune pasaportate  e Shqiperise Familjes se Shaban Jashatri nga Prekazi heroic NE  DRENICEN  ME TRI LEGJENDA.

Derisa  kritika heshte,derisa  njerezit  e ndershme heshtin dhe nuk  e thojne te vertetene e kohes se kaluar,  ne paralele te jetes ne peshoje qe shqiptaret lane gjurm  ne sistemin komunist, tani   me sistemin demokratik te Sali Berishes ,gjithemon  dalin kesi  karaxhozash komunista te ZI  e kesi karabushash te xhelatit Enver Hoxha , dhe na  tergojne lavdatet   e tyre qe  jane: ZERRO, dhe ardhmerin per shqiptaret e Kosoves.
Pra   ne aktivitetin e tyer keta tipa karazhozesh e karabushash komunist duke mos  e paraqite kurre ate se cka eshte nen fasaden e tyre  si arsye  e kalase politik komuniste mundohen te dalin patriota gje qe  ne detaje  ne kreacionin  e te Mozikun te Familjeve te tyre, dhe  te jetes se tyre, kane kene me detaje qe kane funksionua  me sistemin e bashkelidhjes : RUS,SERB,TURK,GREK, dhe asgje shqiptare,As ne shtepi, as ne Kuzhin,as ne histori, as ne gjuhe, as tradite as ne te verteten  e targjedise  shqiptare gje qe karaxhozat e zi, karabushat komunista te Xhelatit  nuk kane as kriter kombetare as Etike kombetare.